Domowe magazynowanie nadwyżek energii w formie ciepła

Domowe magazynowanie nadwyżek energii w formie ciepła
FHE

Francuska firma FHE wprowadza na rynek urządzenie o nazwie Inelio przeznaczone do magazynowania energii w formie ciepła, które będzie mogło wspomagać pracę np. pompy ciepła. Efektem takiego rozwiązania ma być zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej, którą produkuje domowy system fotowoltaiczny. 

Firma FHE z miasta Perpignan w południowej części Francji zaprezentowała nowe urządzenie, które głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii produkowanej przez system fotowoltaiczny.

W ciągu dnia, w warunkach pracy instalacji fotowoltaicznej, nadwyżki wyprodukowanej przez nią energii mogą zostać zmagazynowane w formie ciepła. W czasie, gdy fotowoltaika nie pracuje, a występuje zapotrzebowanie na ciepło, urządzenie może zasilić domowe instalacje grzewcze.

REKLAMA

Inelio składa się z systemu sorpcji w układzie ciało stałe – gaz. Praca systemu opiera się na zjawiskach adsorpcyjnych oraz termochemicznych.

W układzie pracują m.in. parownik, skraplacz, adsorber oraz płyn chłodniczy, który zmienia swój stan skupienia poprzez kondensację lub odparowanie. Adsorber pełni rolę materiału aktywnego, który jest zdolny do adsorpcji (pochłaniania) i desorpcji gazowego czynnika chłodniczego w celu odpowiednio wytworzenia ciepła i regeneracji układu.

Jak podkreśla francuski producent, jego urządzenie nadaje się zwłaszcza do układów wykorzystujących energię z fotowoltaiki. Dużą część nadwyżek energii elektrycznej generowanej przez system fotowoltaiczny Inelio może wykorzystać do ogrzewania.

Inelio występuję w wariantach Dynamic oraz Solar. Pierwszy wariant jest zintegrowany z pompą ciepła typu powietrze-woda (dostępna w wariantach mocowych od 8 kW do 16 kW), natomiast drugi jest przygotowany do współpracy z pompą ciepła typu powietrze-woda bądź bojlerem gazowym.

Jak twierdzi producent, użytkowanie Inelio może zwiększyć wykorzystanie na miejscu energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki nawet do 100 proc.

Sama jednostka magazynująca ma moc 2,5 kW i pojemność magazynowania 2,5 kWh. Jej wymiar wynosi 1450 x 760 x 286 mm przy masie 95 kg. Urządzenie pracuje w oparciu o powszechnie stosowany w chłodnictwie przemysłowym czynnik R717 charakteryzujący się wysoką temperaturą nasycenia.

Według producenta urządzenie magazynujące może zachować ponad 95 proc. swojej początkowej wydajności po wykonaniu 20 000 cykli.

REKLAMA

FHE oferuje użytkownikom 2 lata gwarancji produktowej oraz 20 lat gwarancji na wydajność pracy urządzenia.

Na ten moment produkcja odbywa się w zakładzie w miejscowości Kénitra w Maroku, który posiada zdolność produkcyjną na poziomie 12 000 urządzeń rocznie.

Jak podaje PV Magazine, FHE sprzedało 400 urządzeń w trzy miesiące po wprowadzeniu Inelio na rynek. Firma obecnie zamknęła przyjmowanie zamówień na pierwsze półrocze 2022 r. Urządzenie w wersji Dynamic kosztuje we Francji około 7500 euro.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.