W Niemczech jest już pół miliona domowych magazynów energii

W Niemczech jest już pół miliona domowych magazynów energii
fot. Stanford Energy

Zeszły rok był udany dla branży magazynowania energii w Niemczech. Według danych stowarzyszenia BVES liczba zainstalowanych domowych magazynów wzrosła o 50 proc. względem roku wcześniejszego, a obecnie powinna wynosić już około 500 tys.

Niemieckie stowarzyszenie branżowe BVES (Bundesverband Energiespeicher) przedstawiło dane dotyczące sektora magazynowania energii w latach 2021–2022. Okazuje się, że problemy z łańcuchem dostaw, pandemia koronawirusa i rosnące koszty surowców oraz produkcji nie wpłynęły negatywnie na rynek domowych magazynów energii. 

W Niemczech na koniec 2021 roku było już 430 tys. domowych systemów magazynowania energii względem około 285 tys. magazynów zainstalowanych na koniec 2020 roku. Oznacza to, że wyłącznie w ubiegłym roku własne urządzenia do gromadzenia energii zyskało 145 tys. niemieckich domów. 

REKLAMA

Zauważalnym trendem jest też zwiększenie pojemności domowych instalacji – w zeszłym roku było to średnio 8,8 kWh wobec 6,8 kWh w roku 2017.

Branża magazynowania energii w Niemczech odnotowała w roku 2021 wzrost obrotów o ponad 25 proc. w porównaniu do roku 2020; wyniosły około 8,9 mld euro. W sektorze zatrudnionych było 17 tys. pracowników (wobec ok. 14 tys. zatrudnionych w roku 2019).

Łączna sprzedaż domowych magazynów energii na rynku niemieckim w 2021 roku osiągnęła wartość 4,4 mld euro, z czego 3,1 mld euro to segment termalnych magazynów, a 1,3 mld euro – segment baterii. 

BVES wskazuje także na trend polegający na coraz częstszym jednoczesnym wykorzystaniu przez osoby posiadające instalację fotowoltaiczną i magazyn również pomp ciepła (w ubiegłym roku miało je 30 proc. użytkowników fotowoltaiki i magazynów), a także samochodów elektrycznych (10 proc.), co wpisuje się w koncepcję elektryfikacji i dekarbonizacji ciepłownictwa i transportu.

Domowe magazyny energii w roku 2022

Optymistyczne są także prognozy BVES na rok 2022. Stowarzyszenie szacuje, że już w tym miesiącu przekroczony zostanie poziom 500 tys. zainstalowanych domowych systemów magazynowania energii (moc zainstalowana około 2,5 GW, około 4400 MWh gromadzonej energii), a do końca roku łączna ich liczba osiągnie 730 tys.

Prognoza stowarzyszenia zakłada, że w tym roku przychody niemieckiego sektora domowych magazynów energii wyniosą około 5,5 mld euro, z czego 3,9 mld euro ma przypaść na segment termalnych magazynów, a 1,6 mld euro na segment baterii. 

REKLAMA

BVES podkreśla, że wpływ na rozwój branży mają wysokie ceny energii i dążenie do dekarbonizacji, ale też potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia się do dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Wojna w Ukrainie znacznie przyspiesza presję na wycofywanie ropy i gazu z produkcji ciepła w przemyśle. Oznacza to bezpośrednią elektryfikację z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz umożliwienie realizacji procesów produkcyjnych w przemyśle właśnie dzięki technologiom magazynowania ciepła – mówi Urban Windelen, dyrektor zarządzający BVES.

Zaprojektuj Instalacje PV na zdjęciu

WWW.EASYSOLAR.APP

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 

Jako potencjalne bariery rozwoju branży stowarzyszenie wskazuje zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz rosnące ceny surowców i produkcji. Podkreśla też problemy regulacyjne:

Dostępne na rynku technologie są szybko skalowalne, a zatem mogą znacznie zmniejszyć zależność od importu ropy naftowej i gazu, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej – komentuje Urban Windelen. – Tym bardziej dziwi więc fakt, że obecna reforma ustawy o odnawialnych źródłach energii ponownie nie uwzględnia kwestii magazynowania, a zamiast tego pogłębia problemy związane z dostawami energii, wynikające np. z niekontrolowanego systemu feed-in, zamiast je ograniczać.

Raport BVES na temat niemieckiego rynku magazynów energii można pobrać tutaj

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.