SolarEdge otwiera fabrykę ogniw do magazynowania energii

SolarEdge otwiera fabrykę ogniw do magazynowania energii
fot. SolarEdge

Nowo otwarty zakład produkcji ogniw litowo-jonowych, nazwany Sella 2, ma osiągnąć wydajność 2 GWh. Obecnie SolarEdge wytwarza w nim ogniwa testowe, przygotowując się do pełnego rozruchu planowanego jeszcze w tym roku.

SolarEdge jest znany przede wszystkim z produkcji falowników fotowoltaicznych i optymlizatorów mocy. Po zrealizowanym kilka lat temu przejęciu koreńskiej firmy izrealski koncern zajmuje się także rozwiązaniami z obszaru magazynowania energii. 

SolarEdge Technologies i jego spółka zależna SolarEdge Kokam Ltd., która jest dostawcą ogniw litowo-jonowych i zintegrowanych rozwiązań do magazynowania energii, ogłosiły otwarcie zakładu Sella 2 w Chungbuk w Korei Południowej. Dzięki temu SolarEdge wzmocni własny łańcuch dostaw baterii litowo-jonowych i stworzy infrastrukturę do rozwoju nowych technologii.

REKLAMA

Produkcja ogniw w koreańskim zakładzie ma osiągnąć wartość 2 GWh. SolarEdge planuje wykorzystywać je do wytwarzania nie tylko własnych magazynów energii, ale też produktów dla różnych gałęzi przemysłu, m.in. stacjonarnych systemów magazynowania energii (ESS) i  zasilaczy UPS.

Obecnie Sella 2 produkuje ogniwa testowe, które są poddawane certyfikacji. Zakład ma osiągnąć pełną moc operacyjną w drugiej połowie 2022 roku. Fabryka ma być przygotowana do zwiększenia skali produkcji w miarę wzrostu popytu na systemy magazynowania energii SolarEdge.

Zvi Lando, dyrektor generalny SolarEdge komentował otwarcie zakładu Sella 2: – Umożliwia nam to prowadzenie kluczowych procesów w zakresie rozwoju i produkcji zaawansowanych rozwiązań magazynowania energii dla naszej podstawowej działalności w obszarze energii słonecznej i dla dodatkowych zastosowań przy jednoczesnym dalszym zabezpieczeniu odporności naszego łańcucha dostaw.  

Firma odporna na kryzys

REKLAMA

SolarEdge należy do grona światowych liderów w dziedzinie nowoczesnych technologii energetycznych. Mimo trudności odczuwanych przez sektor przemysłowy, w tym branże odnawialnych źródeł energii, spółka zanotowała dobre wyniki za pierwszy kwartał br.

Od stycznia do marca 2022 roku SolarEdge wypracował 655,1 mln dolarów przychodów, co jest wynikiem najwyższym w historii firmy (wzrost o 62 proc. względem pierwszego kwartału 2021 roku). Kwartalny zysk netto wyniósł w ujęciu GAAP 33,1 mln dolarów, a w ujęciu non-GAAP – 68,8 mln dolarów.

SolarEdge spodziewa się jeszcze wyższych przychodów – na poziomie 710–740 mln dolarów – w drugim kwartale 2022 roku.

Cały ubiegły rok izraelska firma zamknęła przychodami na poziomie 1,96 mld dolarów (wzrost o 34,6 proc. r/r).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.