Minutor Energia zwiększa moc wielkoskalowego magazynu energii

Minutor Energia zwiększa moc wielkoskalowego magazynu energii
Zbisław Lasek. Fot. Minutor Energia

MTR Farm PV2, spółka zależna Minutora, otrzymała zgodę na podniesienie do 8 MW mocy przyłączeniowej i 16 MWh pojemności budowanego magazynu energii. ­– Obecna sytuacja geopolityczna i związane z nią zagrożenie blackoutu pokazuje, jak ważne są stałe i stabilne dostawy energii elektrycznej podkreśla Zbisław Lasek.

W sierpniu tego roku Minutor informował, że uzyskał warunki przyłączenia dla magazynu o mocy do 2,5 MW i pojemności 8 MWh. Teraz udało się uzyskać zgodę na przyłączenie powiększonej mocy i pojemności magazynu – na poziomie 8 MW/16 MWh.

Także w sierpniu spółka MTR Farm PV2 zawarła umowę 15-letniej dzierżawy gruntu o powierzchni 75 m2, na którym ma stanąć magazyn energii. Firma nie podaje dokładnej lokalizacji, wiadomo jedynie, że magazyn zbudowany zostanie w mieście wojewódzkim w Polsce.

REKLAMA

 Obecna sytuacja geopolityczna i związane z nią zagrożenie blackoutu pokazuje, jak ważne są stałe i stabilne dostawy energii elektrycznej. Jednym z kierunków, który zapewnia krajom i regionom większą przewidywalność zużycia, jak również jego bilansowanie w momentach szczytowanego zapotrzebowania, są magazyny energii. Zdecydowaliśmy więc zawnioskować o zwiększenie mocy budowanego wielkoskalowego magazynu, który stanie w samym centrum miasta wojewódzkiego, i taką zgodę otrzymaliśmy – powiedział Zbisław Lasek, prezes Grupy Minutor Energia.

W związku ze zwiększeniem mocy i pojemności zakładany termin oddania obiektu do użytkowania przesunięty został na drugą połowę 2023 roku.

Minutor stawia na magazyny energii

REKLAMA

Spółka obecnie prowadzi emisję akcji serii D o wartości do 3 mln zł, której celem jest m.in. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce córce odpowiadającej za produkcję magazynów energii.

Minutor, który działa na rynku OZE od trzech lat, koncentruje się teraz na klientach biznesowych i angażuje w przedsięwzięcia z obszaru magazynowania energii, a także w klastry i projekty farmowe.

 Dzięki takiej konstrukcji możemy podejmować się najbardziej skomplikowanych projektów. Jesteśmy przygotowani do rozwoju rynku OZE po stronie skomplikowanych projektów dla energochłonnych przedsiębiorstw, możemy łatwo reagować na nowe trendy – zapewniał w sierpniu Zbisław Lasek.

Więcej na temat uruchomienia produkcji magazynów energii przez Minutor Energia: Ruszyła produkcja pierwszego polskiego magazynu energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.