PGE ogłasza sukces pilotażowego magazynu energii

PGE ogłasza sukces pilotażowego magazynu energii
PGE

Od półtora roku Polska Grupa Energetyczna sprawdza możliwości pracy bateryjnego magazynu energii, który znajduje się w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej i instalacji fotowoltaicznej mieszczących się na górze Żar. Teraz PGE podzieliło się informacjami na temat efektów pilotażu.

Jak informuje PGE, wyniki testów bateryjnego magazynu energii znajdującego się w powiecie żywieckim, na górze Żar, pokazały, że tego typu instalacje mogą w pełni świadczyć usługi systemowe, zwiększając elastyczność pracy współpracujących z nimi obiektów oraz stabilizując i regulując pracę sieci dystrybucyjnych średniego napięcia.

Magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh powstał w 2021 roku obok należącej do spółki PGE Energia Odnawialna farmy fotowoltaicznej. Składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w ogniwami NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny),a także z stacji transformatorowej nN/SN.

REKLAMA

Magazyn został przygotowany do pracy bezobsługowej w ramach systemu zdalnego nadzoru i sterowania PGE Energii Odnawialnej.

Zadania magazynu energii

Celem bateryjnego projektu na górze Żar jest przeprowadzanie przez PGE badań oraz symulacji. Jak informuje spółka, pozyskane w ten sposób informacje pozwolą zweryfikować wiedzę na temat funkcjonalności magazynu oraz jego potencjału do realizowania różnych usług sieciowych.

Podczas projektu przeprowadzano między innymi testy współpracy magazynu ze znajdującą się na górze Żar farmą fotowoltaiczną, zbadano wpływ instalacji na parametry sieci dystrybucyjnej oraz sprawdzono, na ile jest ona w stanie realizować usługi na potrzeby operatorów systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz Grupy PGE.

PGE podkreśla, że w przyszłości magazyn energii będzie można też wykorzystać w kolejnych projektach badawczych jako obiekt symulujący pracę innych aktywów spółki, takich jak np. elektrownia szczytowo-pompowa. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą zoptymalizować program rozwoju magazynów energii w Grupie PGE, a infrastruktura znajdująca się na górze Żar ułatwi wypracowanie rozwiązań, które zostaną wykorzystane w kolejnych inwestycjach – w tym wykorzystujących koncepcję określaną jako tzw. cable pooling, czyli współdzielenie mocy przyłączeniowej np. przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Plany PGE w magazynach energii

Zgodnie ze strategią Grupa PGE do 2030 roku wybuduje magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW. Największy projekt – o mocy 205 MW – powstanie w Żarnowcu (spółka nie podaje pojemności planowanych magazynów). Dodatkowo PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić magazyny energii przy swoich farmach wiatrowych.

REKLAMA

PGE podkreśla, że dużym wyzwaniem dla branży będzie też wdrożenie od początku przyszłego roku drugiego etapu reformy rynku bilansującego energii elektrycznej. Zakłada ona wprowadzenie rynku usług bilansujących, które posłużą do regulowania częstotliwości w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Największa państwowa grupa energetyczna zapewnia, że powstanie licznych magazynów energii w Polsce jest koniecznością m.in. ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Ponieważ produkcja z wiatraków czy fotowoltaiki jest zależna od zmiennych warunków atmosferycznych, coraz bardziej niezbędne staje się dodatkowe stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznych. Stosowane dotychczas metody, wykorzystujące elastyczność dużych jednostek wytwórczych, są niewystarczające, a dodatkowo nie odpowiadają potrzebom lokalnym na poziomie sieci średniego i niskiego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, kluczowe okazuje się stworzenie rozwiązań, które pozwolą stabilizować generację jak najbliżej źródeł OZE oraz dostosowywać ją automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.

Dzięki magazynom energii można łagodzić skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności, a także zwiększyć zdolności przyłączeniowe nowych wolumenów mocy z OZE i poprawić charakterystykę pracy sieci – czytamy w komunikacie PGE.

Projekt magazynu energii na górze Żar został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Magazyn energii PGE na Podkarpaciu

Magazyn energii na górze Żar to niejedyne tego rodzaju urządzenie, które wdrożyła Polska Grupa Energetyczna. Pracę innego bateryjnego magazynu energii testuje w województwie podkarpackim spółka PGE Dystrybucja. Ta instalacja bazuje na jednostkach bateryjnych dostarczonych przez Teslę, a jej zadaniem jest wspomaganie pracy lokalnej sieci dystrybucyjnej.

Więcej na temat magazynu energii należącego do PGE Dystrybucji w rozmowie portalu Gramwzielone.pl z Adamem Zalewskim z firmy Griffin Group Energy, która była wykonawcą tej inwestycji: Polska firma instaluje magazyny energii Tesli [rozmowa].

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.