Google pracuje nad nową technologią magazynowania energii

Google pracuje nad nową technologią magazynowania energii
Fot. Alhabet / X

Należąca do internetowego potentata spółka Alphabet poinformowała o planie budowy prototypowego magazynu energii, w którym do gromadzenia energii zostanie wykorzystana m.in. sól.

Dział Alphabet o nazwie „X” pracuje nad technologiami, które mają zrewolucjonizować m.in. energetykę. Jednym z wdrażanych pomysłów jest technologia magazynowania energii, która ma być bardziej efektywna od dominującej dzisiaj na rynku technologii litowo-jonowej.

Magazyn energii, którego komercjalizację planuje spółka Google, składa się z połączonych z pompą ciepła zbiorników wypełnionych solą oraz zborników wypełnionych płynem, który ma się charakteryzować wyjątkowo niską temperaturą zamarzania.

REKLAMA

Opracowany przez Alphabet system zamienia energię elektryczną w dwa strumienie powietrza – chłodnego i gorącego. Pierwszy schładza zbiorniki z cieczą, a drugi ogrzewa zbiorniki z solą. W razie potrzeby pozyskania energii elektrycznej, ten proces może zostać odwrócony.

REKLAMA

Jak zaznacza Bloomberg, który poinformował o nowym pomyśle spółki Google, sól może utrzymywać wysoką temperaturę nawet przez wiele dni, co stanowi formę magazynowania energii.

Naukowcy ze spółki Google zapewnili, że do skonstruowania takiego magazynu energii nie będą potrzebne drogie materiały – do tego konieczne było dostosowanie całego procesu do odpowiednich, niezbyt wysokich temperatur.

Dzięki temu nowa technologia ma być dużo tańsza od obecnie dostępnych na rynku magazynów energii. Aplhabet nie podaje na razie szacunków co do CAPEX-u swojej technologii.  

red. gramwzielone.pl