Fotowoltaika i magazyn energii na 2 tys. metrów n.p.m.

Fotowoltaika i magazyn energii na 2 tys. metrów n.p.m.
Schronisko Coburger Hütte. Fot. StromvomDach Erl GmbH / Tesvolt

Zbudowane w 1901 roku alpejskie schronisko Coburger Hütte w Tyrolu zostało wyposażone w magazyn energii. Jego wykorzystanie zwiększy konsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na dachu schroniska, zmniejszając zapotrzebowabowanie na tradycyjne paliwo. 

Niemiecki producent magazynów energii Tesvolt zakończył nietypową realizację w lokalizacji, do której swoje urządzenia musiał dostarczyć helikopterem. Magazyny energii zwiększą bezpieczeństwo zasilania tyrolskiego schroniska Coburger Hütte, które znajduje się na wysokości ponad 1,9 tys. metrów n.p.m. Średnie dzienne zużycie energii wynosi w nim około 200 kWh.

Magazyn energii o pojemności 77 kWh będzie gromadzić nadwyżki energii produkowanej ze znajdujących się na dachach alpejskiego schroniska paneli fotowoltaicznych. Moc instalacji PV w Coburger Hütte wynosi 16 kWp.

REKLAMA

Nowe baterie litowo-jonowe zastąpią stosowane wcześniej magazyny energii w technologii ołowiowo-kwasowej. Jak podkreśla Tesvolt, DoD dostarczonych magazynów energii sięga 100 proc., co dodatkowo zwiększania możliwości wykorzystania zgromadzonej energii.

Zwiększenie potencjału magazynowania energii w alpejskim schronisku przyczyni się dodatkowo do ograniczenia konsumpcji oleju rzepakowego, który dotąd wykorzystywano do produkcji energii w znajdującej się w Coburger Hütte instalacji kogeneracyjnej.

Alpejskie schronisko wykorzystywało do generacji energii olej rzepakowy, zamiast stosowanego z reguły do tego celu diesla, ze względów środowiskowych. Takie paliwo było jednak droższe o około 20-30 proc.

REKLAMA

Inwestycja została sfinansowana w połowie ze środków rządu Austrii oraz Niemieckiego Klubu Alpejskiego.

Fot. Montaż magazynu energii w Coburger Hütte (StromvomDach Erl GmbH / Tesvolt)

red. gramwzielone.pl