Dopłaty do magazynów energii w Lombardii. Na jakich warunkach?

Dopłaty do magazynów energii w Lombardii. Na jakich warunkach?
Magazyn energii Tesla Powerwall. Fot. Tesla

Regionalny rząd Lombardii kontynuuje w tym roku program dopłat do zakupu bateryjnych magazynów energii. Na razie nie dostaną ich jednak autorzy składanych obecnie aplikacji.

W 2018 roku Lombardia ma przeznaczyć 3 mln euro na dopłaty dla inwestorów chcących zainstalować mały magazyn energii. Pieniędzy ma wystarczyć na dopłaty do ponad tysiąca urządzeń.

Oferowane przez władze Lombardii warunki dofinansowania nie zmieniły się w stosunku do poprzednich edycji programu.

REKLAMA

Możliwe jest otrzymanie dopłaty do 3 tys. euro, z której można maksymalnie pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji. Dodatkowo warunkiem jest posiadanie przez beneficjenta dopłaty instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 20 kW.

Na wsparcie nie mogą jednak liczyć inwestorzy składający wnioski w tym roku, a tegoroczny budżet programu zostanie w całości przeznaczony dla wnioskodawców, którzy złożyli swoje aplikacje w ubiegłym roku i dla których nie wystarczyło wówczas środków.

Rząd Lombardii zakłada, że w tym roku przyzna dopłaty na instalację 1 025 magazynów energii, podczas gdy w ubiegłym roku dofinansowano zakup ok. 1,2 tys. takich urządzeń.

REKLAMA

Natomiast w roku 2016 w ramach programu realizowanego we włoskim regionie dofinansowano inwestycje w ok. 500 magazynów energii, przyznając na ten cel w sumie 2 mln euro.

W Europie dofinansowanie domowych magazynów energii jest dostępne jeszcze w Niemczech. Obecnie, po ostatnich cięciach wsparcia, dopłaty mogą pokryć tam do 10 proc. kosztów takich inwestycji.

Natomiast szwedzcy prosumenci mogą otrzymać dopłaty do domowego magazynu energii sięgające nawet 60 proc. kosztów inwestycji, ale nie przekraczającą 50 tys. szwedzkich koron (ok. 20 tys. zł).

Jak wynika z wyliczeń przedstawionych przez firmę konsultingową Delta-EE i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (European Association for Storage of Energy, EASE), w rozwoju małych, bateryjnych magazynów energii, w segmencie „behind-the-meter”, przodują w Europie Niemcy i Włosi, którzy zainstalowali w ubiegłym roku odpowiednio ok. 37 tys. i 8 tys. takich urządzeń.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.