Orsted uruchomił duży magazyn energii

Orsted uruchomił duży magazyn energii
Fot. Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted uruchomił w Liverpoolu swój największy bateryjny magazyn energii, którego zadaniem będzie stabilizowanie pracy lokalnej sieci elektroenergetycznej. Duńczycy mają już na koncie uruchomienie na Wyspach mniejszego magazynu, który wspomaga pracę należącej do nich morskiej farmy wiatrowej.

Do tej pory Orsted był aktywny na brytyjskim rynku energetycznym głównie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. W ubiegłym roku uruchomił, jako główny udziałowiec, kolejne, pracujące u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskie farmy wiatrowe Race Bank o mocy 573 MW i Walney Extension o mocy 659 MW. Ta druga jest obecnie największą na świecie morską farmą wiatrową.

Ponadto duński koncern jest w trakcie realizacji kolejnych projektów zakładających postawienie u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskich farm wiatrowych o mocy liczonej w gigawatach.

REKLAMA

Inwestycje realizowane na Wyspach przez Orsted mają duży wkład w zwiększeniu udziału energetyki odnawialnej w brytyjskim miksie energii elektrycznej, który obecnie sięga już 1/3. Dalsza ekspansja wiatraków czy elektrowni fotowoltaicznych wymaga jednak równoczesnego rozwoju potencjału magazynów energii, które zgromadzą nadwyżki produkowanej energii i będą stabilizować sieć elektroenergetyczną.

Taką rolę spełnia uruchomiony w ubiegłym roku przez Orsted magazyn energii o moc 2 MW, którego zadaniem jest stabilizowanie pracy morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, poprzez reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi tzw. frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

Magazyn energii będzie współpracować z morskimi wiatrakami o łącznej mocy 90 MW, zrealizowanymi w ramach pierwszego etapu farmy wiatrowej Burbo Bank, która została uruchomiona już w 2007 roku. Pracę rozpoczęło wówczas 25 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

REKLAMA

Teraz Duńczycy uruchomili w Wielkiej Brytanii swój największy, bateryjny magazyn energii. Instalacja o mocy 20 MW, na którą składają się baterie ulokowane w trzech kontenerach, znajduje się w Liverpoolu.

Bateryjne kontenery wraz z transformatorem w ramach projektu określanego przez Orsted od nazwy lokalizacji jako Carnegie Road dostarczyła specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu bateryjnego magazynowania energii amerykańska firma NEC.

Orsted nie informuje jednak, jakie dokładnie usługi sieciowe ta instalacja będzie pełnić na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

Naszym celem jest budowa świata, który jest napędzany wyłącznie energią odnawialną. To oznacza, że będziemy potrzebować więcej niż tylko instalacji produkujących energię. Dlatego inwestujemy w systemy magazynowania energii, przyspieszając transformację w kierunku inteligentnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego. Baterie i inne innowacyjne technologie magazynowania to krytyczna część systemu bazującego na energii odnawialnej – komentuje Matthew Wright z brytyjskiego oddziału Orsted.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.