PGE szykuje inwestycje w magazyny energii

PGE szykuje inwestycje w magazyny energii
Magazyny energii przy farmie wiatrowej Princes Alexia. Fot. Alfen

Na razie Polska Grupa Energetyczna realizuje zadania związane z magazynowaniem energii za pomocą swoich elektrowni szczytowo-pompowych. Jednak wkrótce taką rolę mogą zacząć odgrywać również bateryjne magazyny, do których budowy szykuje się największy polski koncern energetyczny. Moc największego magazynu energii, który chce postawić PGE, ma wynieść 20 MW.

Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji, zapewnił podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. inteligentnych miast i elektromobilności, że PGE prowadzi wiele projektów w obszarze magazynowania energii, przy czym część z nich jest realizowana z udziałem unijnych funduszy pozyskanych poprzez program PBSE prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Takie finansowanie zyskał projekt magazynu energii mający powstać przy farmie fotowoltaicznej o mocy 600 kW, którą PGE eksploatuje na Górze Żar w powiecie żywieckim.

REKLAMA

W ramach tego projektu PGE Energia Odnawialna zbuduje bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh, który wraz z układem sterowania będzie zapewniał możliwość świadczenia „usług systemowych dostosowanych do wymagań użytkownika”.

Celem projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Projekt zakłada również opracowanie modelu rozliczeń z operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD), pozwalających na skuteczne świadczenie tego typu usług.

Realizacja projektu ma potrwać do końca lutego 2021 r. Na jego realizację konsorcjum firm PGE Energia Odnawialna SA oraz CIMmes Projekt otrzymało w ubiegłorocznym konkursie NCBiR w ramach programu sektorowego PBSE dofinansowanie w wysokości 3,28 mln zł. Wartość całego projektu oszacowano tymczasem na 6,9 mln zł.

Większy bateryjny magazyn energii spółka PGE Energia Odnawialna chce postawić przy swojej największej farmie wiatrowej „Lotnisko”, której moc wynosi 90 MW.

W ramach tego projektu, realizowanego we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, do końca marca mają tam zostać przeprowadzane testy sprawdzające zdolność farmy wiatrowej do regulacji pierwotnej i wtórnej, czyli regulacji mocy i częstotliwości w systemie elektroenergetycznym.

Po zakończeniu programu pilotażowego możliwe ma być opracowanie zasad optymalizujących wykorzystanie farm wiatrowych w procesach regulacyjnych mocy i częstotliwości.

„Daleko zaawansowany” – jak stwierdził wiceprezes PGE – ma być projekt magazynu energii o mocy 2 MW mający powstać w południowo-wschodniej części kraju, przy stacji GPZ Rzepedź w podkarpackiej gminie Komańcza.

Ponadto w obrębie sieci dystrybucyjnej należącej do spółki PGE Dystrybucja planuje się postawienie dwóch magazynów energii koło Białegostoku.

REKLAMA

Pierwszy magazyn, o mocy 20 MW, ma powstać w pobliżu sieci przesyłowej LitPol Link, w regionie o dużym nasyceniu elektrowni wiatrowych, a jego zadaniem ma być stabilizowanie pracy sieci. Dodatkowa możliwość to współpraca tego magazynu energii z zarządzanym przez PSE połączeniem LitPol Link.

Drugi magazyn energii miałby powstać w regionie, w którym również działają farmy wiatrowe, a w którym jednocześnie jest zwiększony pobór energii. W tym przypadku miałoby powstać urządzenie o mocy 10 MW.

Inny projekt, nad którym ma pracować PGE, dotyczy postawienia magazynu energii koło Przemyśla, mającego wspierać pracę sieci. Moc tego magazynu energii miałaby wynieść 4 MW albo 2x 2 MW.

Mniejszy magazyn energii o mocy 1 MW, również we wschodniej części kraju, miałby być elementem lokalnej mikrosieci.

PGE ma ponadto rozważać budowę magazynu energii w ramach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Chodzi o urządzenie o mocy do 1 MW w celu zaspokajania potrzeb własnych infrastruktury należącej do PGE GiEK.

Razem w ramach wszystkich projektów PGE rozważa zainstalowanie magazynów energii o łącznej mocy około 40 MW.

Budowanie potencjału bateryjnych magazynów energii w ramach grupy PGE może jednak utrudnić nowe unijne prawo. O ile bowiem Ministerstwo Energii, szykujące dedykowane magazynom zmiany w Prawie energetycznym, nie widzi problemu, aby takie instalacje należały m.in. do operatorów systemu dystrybucyjnego, o tyle nowe regulacje UE mogą to utrudnić. Więcej na ten temat w artykule: Ustawa o magazynach energii wkrótce w Sejmie.

Obecnie PGE zarządza kilkoma elektrowniami szczytowo-pompowymi, które pełnią rolę magazynów energii i za pomocą których największy państwowy koncern energetyczny świadczy usługi regulacyjne na rzecz PSE.

Cztery elektrownie szczytowo-pompowe PGE posiadają łączną moc 1542,635 MW. Dwie z nich – ESP Żarnowiec (716 MW) oraz ESP Porąbka-Żar (540 MW) – są największymi tego typu obiektami w Polsce.

Założenia projektowe w zakresie największego w kraju bateryjnego magazynu energii przygotowują natomiast Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Więcej na ten temat w artykule: PSE szykuje projekt wielkiego magazynu energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.