
Wnioski o dotacje na magazyny energii na ponad 25 GWh w programie NFOŚiGW
Jeszcze tylko tydzień został na złożenie wniosku o dofinansowanie na magazyny energii w programie NFOŚiGW z budżetem liczącym ponad 4 mld zł...
Jeszcze tylko tydzień został na złożenie wniosku o dofinansowanie na magazyny energii w programie NFOŚiGW z budżetem liczącym ponad 4 mld zł...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w porozumieniu z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła opracował dodatkowe wymogi dotyczące źródeł ciepła, które mogą stanowić koszt kwalifikowany w programie priorytetowym Czyste Powietrze...
Czy w tym roku spadek cen paneli fotowoltaicznych zostanie zatrzymany? Co z cenami falowników? O sytuacji na rynku fotowoltaicznym opowiada w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Agata Krawiec-Rokita, współzałożycielka i CEO platformy sun.store.
Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku spadła do poziomu najniższego od roku 1957. Źródła niskoemisyjne, w tym OZE i energia jądrowa, stanowiły 56 proc. brytyjskiego miksu energetycznego.
Operator brytyjskiej sieci przesyłowej National Grid podłączył jeden z największych bateryjnych magazynów energii na Wyspach. Obiekt posłuży m.in. do gromadzenia nadwyżek energii z morskich farm wiatrowych i zwiększy elastyczność i niezawodność brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.
Po udanym pierwszym półroczu 2023 r., w którym Grupa Sunex notowała wysoką dynamikę przychodów na swoich kluczowych rynkach, polski producent urządzeń grzewczych zanotował spadek sprzedaży. Jako przyczyny spółka wskazuje osłabienie koniunktury oraz wysokie stany magazynowe firm z branży OZE.
Dane zanotowane do końca trzeciego kwartału 2023 r. pokazywały, że Niemcy osiągną poziom instalacji pomp ciepła założony na rok 2023. Jednocześnie w minionym roku znacznie spadło zainteresowanie dotacjami do zakupu tych urządzeń, co może – ale nie musi – być sygnałem wyhamowania w kolejnych okresach.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej pracują nad metodą przetwarzania łopat turbin wiatraków na ekrany akustyczne. Do tego celu wykorzystają elementy kompozytowych śmigieł turbin wiatrowych, składowane na wysypiskach odpadów w rejonach farm wiatrowych, szczególnie w zachodniej Polsce.
Transakcja przejęcia kluczowych segmentów niemieckiej firmy Viessmann została sfinalizowana. Objęła ona m.in. dział zajmujący się produkcją pomp ciepła.
W grudniu 2023 r. Towarowa Giełda Energii zanotowała wyraźny spadek cen energii elektrycznej zarówno w kontraktach terminowych jak i na rynku spotowym. Średnia miesięczna cena energii na Rynku Dnia Następnego spadła do najniższego poziomu od 2,5 roku.
Iberdrola uzyskała zgodę środowiskową dla pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni wodno-słonecznej. Projekt HIDRO Cedillo o mocy 86,4 MW zlokalizowany w Estremadurze będzie wyposażony w ponad 160 tys. modułów fotowoltaicznych.
Polska Grupa Energetyczna szykuje kolejny projekt ogromnego magazynu energii. Oprócz ogłoszonej wcześniej inwestycji w Żarnowcu państwowy koncern energetyczny przygotowuje duży bateryjny projekt w województwie zachodnio-pomorskim.
Rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej to działania, na które już niedługo będzie można pozyskać dofinansowanie. Skorzystają i przedsiębiorcy, i jednostki administracji publicznej.
NEX R1 i NEX R2 to sterowniki współpracujące ze źródłami grzewczymi (grzałkami) umieszczanymi w bojlerach gromadzących ciepłą wodę użytkową (c.w.u.)...
Utrzymanie farm fotowoltaicznych w odpowiednim stanie technicznym jest bardzo ważną częścią w trwającym wiele lat cyklu życia każdej farmy fotowoltaicznej...
Losy morskiej farmy wiatrowej Empire Wind 2 nie są do końca przesądzone, jednak umowa sprzedaży energii z farmy została rozwiązana. Za ten projekt realizowany w USA odpowiadają europejskie koncerny paliwowo-energetyczne Equinor i BP.