S. Gawłowski, resort środowiska: cel to 2 mln domowych instalacji OZE

S. Gawłowski, resort środowiska: cel to 2 mln domowych instalacji OZE
Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Foto: Newseria

{więcej}- 2 miliony instalacji OZE to byłby taki wskaźnik absolutnie znaczący i jednocześnie pozwalający na to, żeby wytwarzanie energii w źródłach lokalnych było z punktu widzenia państwa interesujące – powiedział w ostatnim odcinku magazynu „eko-Polska” Stanisław Gawłowski, wiceminister ochrony środowiska. 

REKLAMA

Stanisław Gawłowski, WICEMINISTER OCHRONY ŚRODOWISKA: 
 
Oczywiście w przypadku Odnawialnych Źródeł Energii, bo w tej grupie się poruszamy, to można powiedzieć że każdy z obszarów jest dopuszczalny i możliwy, ale jestem przekonany że fragment, który dotyczy mikro-OZE, budownictwa pasywnego, powinien być w pierwszej kolejności wspierany przez państwo, dlatego że to jest szansa na to żeby mógł skorzystać z tego wsparcia każdy przeciętny Polak, przeciętny Kowalski, a nie tylko wielkie grupy biznesowe, przedsiębiorcy.

Oczywiście te zielone technologie dotyczą i samych materiałów stosowanych do budownictwa w taki sposób żeby straty z tytułu choćby zużywania energii były maksymalnie najmniejsze, ale też różnych, nowoczesnych rozwiązań dotyczących pomp cieplnych, ogniw fotowoltaicznych, mikro turbin, rekuperacji, tych obszarów, gdzie można zastosować nowoczesne rozwiązania, które z jednej strony spowodują wytwarzanie energii, z drugiej strony niwelują straty. Jest ich sporo i świat nauki wymyśla ciągle nowe rozwiązania, które warto w budownictwie stosować.

Dzisiaj już po przyjęciu tak zwanego Małego Trójpaku obywatel może bez żadnych dodatkowych zgód budować te instalacje na własne potrzeby i również odsprzedawać wytworzoną energię, nie musi prowadzić działalności gospodarczej, nie musi co miesiąc opłacać ZUS-u, a nadmiar energii jaką wyprodukuje może odsprzedać do sieci.
 
Gdybyśmy mieli zastosować podobne przeliczniki i porównać się do Wielkiej Brytanii to tam około 8 milionów gospodarstw zastosowało tego typu rozwiązania dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Myślę że gdyby to było około 2 milionów, to byłby to taki wskaźnik absolutnie znaczący i jednocześnie pozwalający na to, żeby wytwarzanie energii w źródle lokalnym było z punktu widzenia również państwa, interesujące.

materiał prasowy

REKLAMA