Rośnie import węgla i gazu, stagnacja w OZE

Rośnie import węgla i gazu, stagnacja w OZE
Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii

Rosnący import gazu, węgla i energii elektrycznej, coraz większe znaczenie gazu w miksie energetycznym i stagnacja w OZE, ponadto wzrost emisji gazów cieplarnianych to diagnoza aktualnego stanu polskiej energetyki zawarta w opublikowanej przez Forum Energii tegorocznej edycji raportu „Transformacja energetyczna w Polsce”.

Forum Energii podkreśla, że obecny rok to w polskiej energetyce czas wyjątkowych turbulencji. Rekompensaty wprowadziły wiele dodatkowych ryzyk dla sprzedawców i konsumentów energii elektrycznej, a ponadto rośnie niepewność co do przyszłości energetyki, cen i strategii energetycznej.

– Energetyka wchodzi w ostry zakręt. Już wiadomo, co zostawiamy za sobą, ale nie wiemy, co jest przed nami. Trzeba obserwować główne wskaźniki transformacji – emisje CO2, udział węgla, gazu, OZE, ceny i import energii – ocenia dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

REKLAMA

Forum Energii wskazuje na rekordowy import węgla, który w 78-procentach pochodzi z Rosji i jest uzupełniany zakupami w Kolumbii, USA i Kazachstanie.

Przez dziesięciolecia nauczyliśmy się myśleć o węglu jako filarze bezpieczeństwa energetycznego i bilansu handlowego naszego kraju. Tymczasem, coraz bardziej uzależniamy się od dostaw z Rosji – komentuje Forum Energii.

Rośnie też import gazu, a udział tego paliwa w miksie energetycznym w zeszłym roku wyniósł 7,2 proc. wobec 5,6 proc. w roku 2017.

REKLAMA

W efekcie – jak podkreśla think-tank – saldo importu potroiło się i zagraniczni dostawcy pokrywają już około jedną czwartą zapotrzebowania na paliwa spalane przez polską energetykę.

Autorzy raportu wskazują też na rosnący import energii elektrycznej, ponieważ jej ceny w Polsce są wysokie w porównaniu z krajami regionu.

Ponadto w raporcie wskazuje się na stagnację w inwestycjach w odnawialne źródła energii i ostatnio spadający udział OZE w krajowym zużyciu energii.

Niestety, zmiany w polskiej energetyce nie wynikają z żadnej długofalowej strategii. Stary model energetyki się wyczerpał – potrzebujemy odważnego lidera, który stworzy nową wizję energetyki w Polsce – ocenia dr Maćkowiak-Pandera. 

Raport „Transformacja energetyczna w Polsce” jest dostępny pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.