NFOŚiGW daje 17,6 mln zł na geotermię w Małopolsce

NFOŚiGW daje 17,6 mln zł na geotermię w Małopolsce
NFOŚiGW

Ponad 17,6 mln zł dotacji otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej małopolska gmina Sękowa na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego, sięgającego 3000 metrów w głąb ziemi.

Celem przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków NFOŚiGW ma być rozpoznanie złóż wód termalnych na tamtym terenie. Chodzi o zbadanie poziomów wodonośnych z utworów fliszu karpackiego – ułożonych warstw skał osadowych – oraz przeprowadzenie testów hydrodynamicznych i badań fizyko-chemicznych umożliwiających ocenę parametrów pokładów, poprzez wykonanie pionowego otworu wiertniczego Sękowa GT-1.

Zakończenie realizacji pionowego odwiertu geotermalnego w Sękowej planowane jest na lipiec 2020 r. Wiercenie i prace geologiczne wykonywane będą zgodnie z projektem robót, który przewiduje następujące parametry wody termalnej: temperatura około 60 st. C, wydajność źródła 40-70 m3/h, mineralizacja – 20 g/l.

REKLAMA

Miejsce odwiertu zostało wskazane po analizach geologicznych wykonanych przez specjalistów z AGH w Krakowie oraz wykonawcę projektu prac. Docelowo odwiert zostanie poprowadzony na głębokość 3000 metrów.

NFOŚiGW informuje, że jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów.  W dalszej perspektywie w planach gminy Sękowa przewiduje się wykorzystanie geotermii także w celach rekreacyjnych i leczniczych.

Możliwą do uzyskania moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określono na poziomie 6,5 MW, a produkcja energii mogłaby wynieść 40 595 MWh. Ekologicznym założeniem jest uzyskanie istotnej redukcji CO2. Uniknięta emisja CO2 może wynieść 14 133,62 Mg/ rok.

REKLAMA

Dofinansowanie dla projektu w Sękowej zostanie przekazane ze środków krajowych NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Geologia i górnictwo”, Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu ostatnich lat przekazał już wparcie finansowe ze środków własnych na 8 tego typu przedsięwzięć – w Kole, Turku, Sieradzu Lądku-Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Dębicy i Szaflarach. Całkowita łączna kwota przeznaczona na te projekty wyniosła ponad 170 mln zł.

Do tej pory NFOŚIGW podpisał umowy na dofinansowanie odwiertów geotermalnych m.in. w gminach Sochaczew (dofinansowanie 10,43 mln zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) i Lądek-Zdrój (18,78 mln zł). Najgłębszy odwiert zostanie zrealizowany w gminie Szaflary (5300 m), a najpłytszy w gminie Sochaczew (1400 m).

NFOŚiGW dodaje, że temperatura wód na obszarach wodonośnych w Polsce wynosi od 30 do 130 st. C, a głębokość występowania źródeł w skałach osadowych sięga od 1 do 10 km.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.