EBOiR chce znowu finansować OZE w Polsce

EBOiR chce znowu finansować OZE w Polsce
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju finansował inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce jeszcze w systemie zielonych certyfikatów. Później, po wygaszeniu tego systemu i negatywnych zmianach w regulacjach, EBOiR zawiesił swoją aktywność w tym zakresie. Teraz chce do niej wrócić.

Reuters cytuje Grzegorza Zielińskiego, regionalnego dyrektora EBOiR, który zapewnia, bank jest zainteresowany finansowaniem inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce – w tym w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne realizowane w systemie aukcyjnym.

EBOiR sygnalizuje w tym kontekście zainteresowanie współpracą także z państwowymi koncernami energetycznymi. W tym przypadku mogą wchodzić w grę projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

REKLAMA

W informacji na ten temat Reuters podkreśla pozytywne zmiany w otoczeniu prawnym, w którym funkcjonuje polski rynek OZE, w tym wycofanie się ze zmian w opodatkowaniu farm wiatrowych oraz uruchomienie nowego, aukcyjnego systemu wsparcia.

W latach 2012-2014 EBOiR miał przyznawać kredyty na inwestycje w energetyce odnawianej w Polsce rocznie około 250-350 mln euro. Później wartość finansowania przyznawanego w tym obszarze przez EBOiR spadła praktycznie do zera.

Teraz regionalny dyrektor EBOiR zakłada, że już w tym roku wartość finansowania na OZE w Polsce może wrócić do wcześniejszych poziomów.

REKLAMA

Do tej pory EBOiR zaangażował się już w ponad 400 projektów realizowanych w naszym kraju. Skumulowana wartość inwestycji sięga 9,5 mld euro.

Zdaniem analityków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju odnawialne źródła stały się już najtańszymi źródłami energii. 

W raporcie z końca ubiegłego roku EBOiR odnotowuje, że wyraźny spadek kosztów zielonej energii – będący efektem m.in. wprowadzenia mechanizmów tworzących konkurencyjność – notowany jest m.in. w Egipcie czy Jordanii, gdzie oferowana w aukcjach cena energii z OZE spadła poniżej 0,025 USD/kWh (0,09 PLN/kWh), czyli poniżej kosztów wytwarzania energii z gazu.

Od 2006 r. Bank zmobilizował finansowanie w obszarze niskoemisyjnej gospodarki warte w sumie 26 mld euro, z czego 6,3 mld euro przeznaczono na inwestycje w energetykę odnawialną. Wsparcie EBOiR skutkowało uruchomieniem odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 10 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.