Modernizacja drugiej największej w kraju elektrowni szczytowo-pompowej

Modernizacja drugiej największej w kraju elektrowni szczytowo-pompowej
Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar. Fot. Ongrys, wikimedia cc

PGE Energia Odnawialna ogłosiła postępowanie przetargowe dla zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach programu kompleksowej modernizacji elektrowni szczytowo pompowej Porąbka-Żar.

Pierwsze z nich obejmuje kompleksową modernizację technologiczną elektrowni, w tym w szczególności modernizację czterech hydrozespołów odwracalnych typu Francisa. Drugi przetarg obejmuje modernizację obiektów i instalacji hydrotechnicznych zbiornika górnego elektrowni, w tym wymianę wykładziny asfaltobetonowej.

Termin składania ofert dla obydwu postępowań wyznaczono na czwarty kwartał bieżącego roku. Zakończenie całego programu inwestycyjnego w elektrowni planowane jest w roku 2025.

REKLAMA

Elektrownia Porąbka-Żar, zlokalizowana w Międzybrodziu Bialskim w obrębie kaskady rzeki Soły, jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce i jedyną w kraju elektrownią wydrążoną w górotworze. Moc zainstalowana wynosi 540 MW.

Działająca od 1979 roku elektrownia jako zbiornik dolny wykorzystuje Jezioro Międzybrodzkie, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar.

Polska Grupa Energetyczna posiada cztery elektrownie szczytowo-pompowe, które posiadają łączną moc 1542,635 MW. Dwie z nich – ESP Żarnowiec (716 MW) oraz ESP Porąbka-Żar (540 MW) – są największymi tego typu obiektami w Polsce.

Elektrownie szczytowo-pompowe PGE świadczą m.in. usługi, które zamawiają Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

REKLAMA

Na początku tego roku PGE Energia Odnawialna podpisała z PSE kolejną umowę na świadczenie usług z zakresu pracy interwencyjnej w celu równoważenia bieżącego bilansu mocy czynnej i biernej w systemie, jak również do sterowania rozpływami mocy w sieci przesyłowej.  

Umowa z PSE mająca obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. będzie obejmować usługę rezerwy interwencyjnej mocy czynnej, usługę regulacji napięcia i mocy bierne, usługę tzw. samostartu, a także usługę kompensacji mocy.

Jak informuje PGE EO, rezerwa interwencyjna mocy czynnej to zdolność jednostek wytwórczych do wytwarzania lub pobierania mocy elektrycznej czynnej, aktywowana zdalnie przez operatora systemu przesyłowego, z krótkim czasem aktywacji pełnej mocy osiągalnej danej jednostki wytwórczej.

Z kolei regulacja napięcia i mocy biernej to praca jednostek wytwórczych w trybie generacji lub poboru mocy biernej na poziomie określonym przez operatora systemu przesyłowego, mająca na celu utrzymanie zadanego poziomu napięć oraz bilansu mocy biernej w węzłach sieci KSE.

PGE Energia Odnawialna S.A. jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Spółka powstała w 1993 roku, przyjmując początkowo nazwę Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. W 2015 roku przeprowadzono konsolidację aktywów holdingu PGE związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej.

Obecnie PGE EO administruje, oprócz wspomnianych elektrowni szczytowo-pompowych, także 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW, 14 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 549,980 MW oraz jedną elektrownią fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 0,6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.