PSE: W procesie przyłączania źródła OZE o mocy kilkunastu GW

PSE: W procesie przyłączania źródła OZE o mocy kilkunastu GW
Vestas

Z danych udostępnionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że procedowane na różnych etapach przyłączenia do sieci są obecnie projekty odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 13,5 GW. PSE przedstawia również prognozę, jak w najbliższych kilku latach powinna wzrosnąć moc poszczególnych OZE w naszym kraju.

Informacje na temat planowanych do przyłączenia odnawialnych źródeł energii operator krajowego systemu elektroenergetycznego zebrał w dokumencie o nazwie „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030”, który został zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki. 

PSE informuje, że jeśli chodzi o sieć przesyłową, obecnie ważne umowy przyłączeniowe i pozwolenia na budowę mają inwestorzy planujący postawienie źródeł OZE o łącznej mocy 1209 MW, w tym 1181 MW to lądowe farmy wiatrowe, a 28 MW zaliczono do kategorii źródeł hybrydowych.

REKLAMA

Ponadto umowę przyłączenia do sieci przesyłowej, ale bez pozwolenia na budowę, mają inwestorzy planujący postawienie źródeł OZE o mocy 3302 MW, w tym lądowych farm wiatrowych o mocy 939 MW, źródeł hybrydowych o mocy 117 MW oraz morskich farm wiatrowych o mocy 2246 MW.

Natomiast warunki przyłączenia posiadają projekty OZE o całkowitej mocy 5048 MW, w tym 200 MW to farmy fotowoltaiczne, a 4848 MW ma zostać zrealizowane w morskiej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

PSE wymienia też odnawialne źródła energii planowane do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Jest mowa o źródłach o łącznej mocy 3962 MW, z czego 3749 MW to farmy wiatrowe na lądzie, a 213 MW to elektrownie fotowoltaiczne.

Według danych Agencji Rynku Energii, które przytacza PSE, na koniec 2019 r. na krajowy potencjał OZE składały się lądowe farmy wiatrowe o mocy netto 5855 MW, elektrownie wodne o mocy 964 MW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy 927 MW (ich moc obecnie jest już około dwukrotnie większa), elektrownie biomasowe o mocy 720 MW, biogazownie o mocy 234 MW, a także zaliczane do OZE instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych o mocy 79 MW.

Zawarta w raporcie PSE prognoza mówi o zwiększeniu mocy tych źródeł w roku 2024 opowiednio do 7678 MW w lądowej energetyce wiatrowej, 2917 MW w fotowoltaice, 987 MW w hydroenergetyce, 756 MW w energetyce biomasowej, 326 MW w biogazie oraz 119 MW w instalacjach termicznego przekształcania odpadów.

W prognozie PSE do roku 2024 nie uwzględniono jeszcze uruchomienia morskich farm wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.