Mikrosieć bazująca na OZE zasili brytyjską wyspę

Mikrosieć bazująca na OZE zasili brytyjską wyspę
Younicos

Jeden z brytyjskich deweloperów zbuduje na położonej na Atlantyku wyspie mikrosieć łączącą odnawialne źródła energii oraz magazyn energii.

Deweloper odnawialnych źródeł energii Pash Global zbuduje bazującą na OZE mikrosieć na brytyjskiej Wyspie Świętej Heleny – wyspie wulkanicznej położonej na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Wyspa jest zamieszkiwana przez około 4,35 tys. osób.

Zaplanowana sieć połączy generację z fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych, której nadwyżki będą gromadzone w bateryjnym magazynie energii.

REKLAMA

W planie jest postawienie farmy fotowoltaicznej o mocy 568 kWp, farmy wiatrowej o mocy 2,7 MW oraz bateryjnego magazynu energii o pojemności 3,5 MWh i mocy 3,2 MW.

Podstawą do inwestycji i zapewnienia dla niej finansowania jest umowa PPA, która została zawarta z lokalnym dostawcą energii i która będzie obowiązywać aż przez 25 lat.

Inwestycja wpisuje się w energetyczną strategię wyspy, która w perspektywie 10 lat chce się stać całkowicie niezależna od zewnętrznych dostaw nośników energii.

REKLAMA

Pash Global zapewnia jednocześnie, że przejście na zasilanie z odnawialnych źródeł energii to najtańsza opcja jeśli chodzi o zaopatrzenie brytyjskiej wyspy w energię elektryczną.

Podobna koncepcja jest realizowana m.in. na położonej również na Atlantyku portugalskiej wyspie Graciosa.

Sieć posiadająca źródła odnawialne i magazyny energii na wyspie posiadającej około 4 tys. mieszkańców, której budowa została sfinalizowana wcześniej w tym roku, ma jej pozwolić na zwiększenie udziału lokalnie produkowanej zielonej energii w miksie energetycznym do 65 proc.

Na hybrydowy system energetyczny na portugalskiej wyspie (na zdjęciu) składa się farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW oraz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4,5 MW, które mają współpracować z litowo-jonowymi magazynami energii o pojemności 3,2 MWh.

Lokalna sieć bazująca na OZE ma pozwolić na ograniczenie importu ropy zasilającej generatory o około 190 tys. ton w skali miesiąca.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.