Enea zbada w unijnym projekcie, jak zintegrować OZE z rynkiem energii

Enea zbada w unijnym projekcie, jak zintegrować OZE z rynkiem energii
Enea

Z początkiem tego miesiąca międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi Enea Operator, rozpoczęło realizację projektu DRES2Market. Jego celem jest analiza sieci energetycznej pod kątem przyłączania odnawialnych źródeł energii. Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi 3 mln euro, a prace po stronie Enei Operator oszacowano na poziomie 550 tys. zł. Projekt zostanie w 100 procentach dofinansowany ze środków unijnych.

Celem projektu DRES2Market jest opracowanie wszechstronnego i niedrogiego podejścia ułatwiającego efektywny udział w systemie elektroenergetycznym generacji rozproszonej opartej na OZE oraz umożliwienie dostarczania usług bilansujących i usług rezerwowych według kryteriów rynkowych.

Uczestnicy projektu DRES2Market skoncentrują się na znalezieniu rozwiązań dla zidentyfikowanych barier w rozwoju technologii OZE – zarówno regulacyjnych, jak i technologicznych.

REKLAMA

Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki, podkreśla, że przyłączanie odnawialnych źródeł energii do sieci nie jest wyzwaniem przyszłości, ale realnym działaniem tu i teraz.

– Od kilku lat zmieniamy strukturę naszej sieci, dlatego jesteśmy dobrze przygotowani do tego wyzwania. Chcemy jednak mieć jak największą wiedzę na temat pracy sieci oraz możliwości optymalizacji pewnych procesów. Taka wiedzę dają nam również projekty innowacyjne w zakresie badań i rozwoju, w których aktywny udział bierze Enea Operator – komentuje Wojciech Drożdż.

­– W skład konsorcjum DRES2Market, z którym współpracujemy, wchodzą kluczowi gracze w systemowej integracji źródeł energii odnawialnej. Są to zarówno podmioty odpowiedzialne za bilansowanie, operatorzy rynku czy sieci, dostawcy technologii, prosumenci czy wreszcie instytucje badawczo-rozwojowe. Bardzo się cieszę, że dzięki naszym staraniom i skutecznemu działaniu, Enea Operator może być w tym gronie – dodaje Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych w Enei Operator.

REKLAMA

Projekt DRES2Market jest realizowany w ramach finansowanego przez Komisję Europejską programu Horyzont 2020. Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie realizowane przez Eneę Operator w ramach tego programu.

W okresie od września 2017 r. do lutego 2020 r. spółka była uczestnikiem międzynarodowego projektu „Solar PV on the Distribution Grid: Smart Integrated Solutions of Distributed Generation based on solar PV, Energy storage devices and Active Demand Management”, który był również finansowany z Horyzontu 2020.

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ramach programu UE przeznaczyła w ciągu 7 lat łącznie ponad 77 mln euro.

W pierwszym półroczu 2020 r. Enea Operator przyłączyła do sieci źródła odnawialne o łącznej mocy 278,87 MW, z czego 105,44 MW to przyłączonych 14,6 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 50 kW.

W całym 2019 roku w sieci Enei Operator pojawiło się w sumie 12710 mikroinstalacji o łącznej mocy 89,71 MW oraz 90 większych instalacji o łącznej mocy 80,12 MW, w tym 86 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 67,62 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.