Szwedzi uruchomili pierwszą na świecie zeroemisyjną hutę

Szwedzi uruchomili pierwszą na świecie zeroemisyjną hutę
Vattenfall

W północnej części Szwecji uruchomiono dzisiaj hutę żelaza, przy produkcji którego nie będą emitowane gazy cieplarniane. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu wodoru uzyskiwanego z nadwyżek energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. To pierwszy krok w kierunku przestawienia szwedzkich hut na zeroemisyjność. Obecnie produkcja stali to jedno z największych źródeł emisji dwutlenku węgla, odpowiadająca za około 7 proc. globalnych emisji CO2.

Projekt Hybrit, którego efektem jest dzisiejszej uruchomienie bezemisyjnej produkcji żelaza, został zainicjowany w 2016 roku przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, producenta stali SSAB oraz największego europejskiego producenta rudy żelaza LKAB.

SSAB przyjął za cel rozpoczęcie sprzedaży stali wyprodukowanej bez emisji CO2 już w roku 2026, a w 2045 roku firma ma stać się całkowicie zeroemisyjna.

REKLAMA

Pilotażowa inwestycja została zrealizowana w mieście Luleå w północnej Szwecji, w bogatym w złoża rudy żelaza, najbardziej wysuniętym na północ kraju regionie Norrbotten.

Cel projektu realizowane w Luleå to przygotowanie technologii, których komercjalizacja pozwoli na przejście szwedzkiego przemysłu na zeroemisyjną produkcję stali.  W ramach projektu Hybrit zostanie sprawdzona możliwość rozszerzenia go na Finlandię.

REKLAMA

W założeniach przyjęto, że komercjalizacja zeroemisyjnych technologii, nad którymi toczy się praca w projekcie Hybrit, przełożyłoby się na ograniczenie emisji CO2 w skali całej Szwecji o 10 proc. Skorzystać może również Finlandia, ograniczając swoje emisje o 7 proc.

Vattenfall zakłada, że produkcja stali w Szwecji z pominięciem energii produkowanej z paliw kopalnych przy obecnych kosztach źródeł energii konwencjonalnej i odnawialnej oraz wliczając ceny uprawnień do emisji, byłaby 20-30 proc. droższa, jednak w perspektywie spadających cen energii ze źródeł zeroemisyjnych i rosnących kosztów praw do emisji w ramach unijnego systemu ETS, w przyszłości stal produkowana w ten sposób stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu do stali wytwarzanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z paliw kopalnych.

W procesie produkcji stali w ramach projektu Hybrit węgiel – sprowadzany dotychczas do Szwecji m.in. z Australii – zostanie zastąpiony wodorem otrzymywanym z nadwyżek energii odnawialnej, która może pochodzić ze szwedzkich elektrowni wodnych czy mającej powstać na północy Szwecji gigantycznych farm wiatrowych.

Uczestnicy projektu Hybrit szacują, że przestawienie się na zeroemisyjną produkcję stali, dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru, będzie generować w Szwecji zapotrzebowanie na energię elektryczną w ilości około 15 TWh, co stanowi około 1/10 obecnego zużycia energii w tym kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.