Sunny Horizon: Dzień Ziemi 2014 – relacja

Sunny Horizon: Dzień Ziemi 2014 – relacja
NASA Goddard Space Flight Cenetr flickr cc-by-2.0

{więcej}W minioną niedzielę w Warszawie na Polach Mokotowskich odbył się kolejny Dzień Ziemi. Poniżej prezentujemy krótką relację z tego wydarzenia.
 
Zainteresowani mogli zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła, które zostały wymienione na różne rośliny. Remondis Electrorecycling w swoim punkcie zorganizowała zawody w rozbieraniu starych komputerów na czas.


Foto: Sunny Horizon

Lasy Państwowe tradycyjnie przygotowały 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które były wydawane każdemu, kto chciał wziąć udział w niezliczonych konkursach. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych, które zostały przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2014, można było poznać zasady zachowania się w lesie i nauczyć jak racjonalnie korzystać z lasu.

REKLAMA

Była Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa „Klimat w szklarni”. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian.


Foto: Sunny Horizon

Klub Gaja prezentował na swym stoisku swoje osiągnięcia, zasilając się z małej instalacji PV.


Foto: Sunny Horizon

Był Stół Darów Ziemi – produkty tradycyjne i ekologiczne – ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Społeczny Instytut Ekologiczny.

Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych – po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wróciły Parki Narodowe – to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu. Dużo konkursów, świetnej zabawy edukacyjnej dla dzieci i całych rodzin.

REKLAMA


Foto: Sunny Horizon

Poczesne miejsce miał NFOŚiGW, który w tym roku obchodzi swe 25 lecie, z tej okazji zaserwowano 25 tortów. Wywalczyłem pierwszy kawałek.


Foto: Sunny Horizon

Gdyby ktoś miał wątpliwości o istnieniu edukacji ekologicznej, to oprócz oferty na wielu stoiskach pojawiła się także ciekawa oferta Fundacji Ekologicznej ARKA, która od 2005 roku współpracuje z placówkami oświatowymi prowadząc ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie edukacyjne. Ich Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej jest w istocie jeżdżącą szkołą.


Foto: Sunny Horizon

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o.
Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree.

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Olbrzymi festyn, tysiące dzieci, całe rodziny, dużo pozytywnej energii.

Sunny Horizon