Kolejna dotacja na geotermię na Dolnym Śląsku

Kolejna dotacja na geotermię na Dolnym Śląsku
Geotermia Podhalańska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejną umowę o dofinansowanie inwestycji w geotermię z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Tym razem beneficjentem dofinansowania jest dolnośląska gmina Oława.

Inwestycja realizowana w Oławie będzie miała na celu rozpoznanie występowania i kształtu utworów wodonośnych oraz określenie ich parametrów hydrogeologicznych i perspektywicznych horyzontów wodonośnych.

Jak informuje NFOŚiGW, określona zostanie mineralizacja, wydajność i temperatura wód zlokalizowanych w lokalnych utworach dolnego triasu i dolnego permu. Ma to zapewnić otwór geotermalny Oława GT-1- o głębokości 1 130 m (+/-10 proc.).

REKLAMA

Przewidywane parametry wód termalnych, jakie mają być zlokalizowane pod ziemią, to w przypadku dolnego triasu: temperatura 31 st. C, wydajność 53 m3/h, mineralizacja 10 g/dm3, a w przypadku dolnego permu: temperatura 36 st. C, wydajność 25 m3/h, mineralizacja 60 g/dm3.

Po wykonaniu otworu badawczego Oława GT-1 i opracowaniu dokumentacji hydrogeologicznej ma nastąpić demontaż urządzeń wiertniczych oraz rekultywacja terenu. Odwiert, po wykorzystaniu go w celach badawczych, może stać się ujęciem eksploatacyjnym wód termalnych.

REKLAMA

Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże gminie Oława dofinansowanie w wysokości 10 mln zł.

Odwierty objęte dofinansowaniem w wysokości blisko 100 proc. kosztów inwestycji z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” zostaną zrealizowane w sumie w 15 miejscowościach znajdujących się w 8 województwach.

Oprócz Oławy zostaną one wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Na wszystkie inwestycje NFOŚiGW przekaże środki w łącznej wysokości 229,2 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.