Huta Zawiercie kupuje 200 GWh energii odnawialnej i chce więcej

Huta Zawiercie kupuje 200 GWh energii odnawialnej i chce więcej
Jerzy Kozicz

Od początku tego roku Huta Zawiercie korzysta z zielonej energii w ramach największej w dotychczasowej historii polskiego rynku energetyki odnawialnej umowy typu corporate PPA. Właściciel huty, firma CMC Poland, deklaruje chęć zakupu jeszcze większych wolumenów energii z OZE.

CMS Poland jest właścicielem huty żelaza w Zawierciu – jednego z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, który od początku tego roku jest już częściowo zasilany energią ze źródeł odnawialnych dzięki umowie typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) zawartej z norweską grupą energetyczną Statkraft.

Zgodnie z tą umową Statkraft musi dostarczyć Hucie Zawiercie co roku 200 GWh energii, zapewniając, że została ona wytworzona w źródłach odnawialnych. 

REKLAMA

O tej umowie opowiedział prezes CMS Poland Jerzy Kozicz podczas odbywającej się w tym tygodniu w Serocku konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Prezes CMS Poland podkreślał, że umowa zawarta ze Statkraftem ma charakter finansowy i nie obejmuje fizycznej dostawy zielonej energii.

Jak podkreślił, celem CMC Poland było zabezpieczenie ceny energii w dłuższym okresie. Zapewnia to 10-letni okres obowiązywania umowy i zapisany w nim stały poziom ceny.

– Z naszego punktu widzenia, jako dużego konsumenta energii elektrycznej, celem jest zabezpieczenie ceny i tutaj na kontrakcie 10-letnim cena jest zabezpieczona na sztywno. Jedyna różnica w porównaniu do umowy typu corporate PPA z dostawą fizyczną jest taka, że jest to rozliczane podobnie jak na aukcji jako kontrakt różnicowy – powiedział Jerzy Kozicz.  

Umowa ze Statkraftem nie zaspokoi jednak całkowicie zapotrzebowania na energię generowanego przez Hutę Zawiercie, która w skali roku konsumuje około 800 GWh energii.

REKLAMA

Prezes Kozicz zapowiedział jednak, że kierowana przez niego firma poszukuje możliwości zakupu dodatkowych dostaw energii odnawialnej. Celem jest zakontraktowanie dostaw ok. 500 GWh w 10-letnich kontraktach mających już nie tylko charakter finansowy, ale także zakładających fizyczną dostawę energii.

Według prezesa CMC Poland, na polskim rynku energii odnawialnej działa obecnie około 10 firm, które posiadają odpowiednie warunki, aby zawrzeć z nimi duże kontrakty typu CPPA.

CMC Poland ma być zainteresowane pozyskiwaniem energii wytwarzanej zarówno przez elektrownie wiatrowe jak i fotowoltaiczne.

W tym kontekście Jerzy Kozicz podkreślił konieczność zniesienia ograniczeń w realizacji nowych projektów wiatrowych, których uruchamianie uniemożliwia wprowadzona w 2016 r. tzw. ustawa odległościowa.

Prezes CMC Poland wskazał, że zawieranie umów PPA na zieloną energię w branży stali staje się coraz powszechniejszą praktyką. Wymienił w tym kontekście 15-letnią, mającą również finansowy charakter umowę PPA, która została zawarta w ubiegłym roku przez koncern Nucor i amerykański oddział grupy EDF.

W celu realizacji tej umowy EDF Renewables North America zbuduje w Teksasie ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 250 MW(AC). Produkcja energii ma się rozpocząć w roku 2023.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.