Rosjanie rozstrzygnęli aukcję dla OZE. Jakie ceny?

Rosjanie rozstrzygnęli aukcję dla OZE. Jakie ceny?
Fortum

Rosyjski regulator rynku energetycznego rozstrzygnął aukcję dla odnawialnych źródeł energii, której beneficjenci otrzymają kontrakty różnicowe gwarantujące cenę energii do poziomu mającego zapewnić z góry przewidziany okres zwrotu inwestycji.

W kolejnej aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Rosji przewidziano budżet mający skutkować budową odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,7 GW.

W wyniku aukcji gwarancjami sprzedaży energii w ramach mających obowiązywać przez 15 lat kontraktów różnicowych objęto inwestycje w energetyce wiatrowej o łącznej mocy 1,851 GW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy 775 MW oraz elektrownie wodne o mocy 96 MW.

REKLAMA

Wiadomo, że złożone oferty w przypadku energetyki wiatrowej zakładały sprzedaż energii po cenach 1717-5100 RUB/MWh (92-275 PLN), inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych zaoferowali ceny na poziomie 4327-6405 RUB/MWh (233-346 PLN), a w przypadku trzech zwycięskich ofert dla elektrowni wodnych – wszystkie złożyła firma RusHydro – ceny wyniosły 7682-7945 RUB/MWh (415-430 PLN).

Wiadomo, że największym beneficjentem aukcji jest konsorcjum utworzone przez fińskie Fortum i rosyjski Rusnano (50/50), które w jej wyniku planuje budowę farm wiatrowych o mocy 1,3-1,6 GW. Dokładna skala inwestycji będzie jeszcze zależeć od podjęcia finalnych decyzji inwestycyjnych. Uruchomienie poszczególnych farm wiatrowych ma nastąpić w latach 2025-27.

Fortum podaje, że zagwarantowany poziom kontraktów różnicowych wyniesie od 2600 RUB do 4200 RUB/MWh (140-227 RUB).

REKLAMA

Obecnie fiński koncern posiada największy portfel projektów OZE w Rosji, który ma wynosić w sumie około 2 GW. Składają się na niego inwestycje realizowane we współpracy z Rusnano i funduszem Russian Direct Investment Fund. Obecnie oddane do użytku są już projekty o mocy 670 MW, a w trakcie budowy jest 848 MW.

Z kolei w sektorze fotowoltaicznym największym wygranym aukcji jest firma Unigreen Power związana z grupą Ream Management, która jest jednocześnie większościowym udziałowcem rosyjskiego producenta paneli fotowoltaicznym i dewelopera projektów PV – firmy Hevel Solar. Do 2024 r. Unigreen chce skompletować portfel elektrowni PV o mocy 2 GW.

Unigreen planuje ponadto uruchomienie w Kaliningradzie fabryki płytek krzemowych i ogniw fotowoltaicznych o zdolności produkcyjnej mającej sięgać odpowiednio 1,3 GW oraz 1 GW w skali roku. W planie jest produkcja wysokowydajnych ogniw typu N z zastosowaniem technologii wielozłączowej HJT. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na koniec 2020 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Rosji wynosił 54 274 GW, z czego aż 51 811 GW stanowiła hydroenergetyka.

Łączna moc farm wiatrowych w Rosji wynosiła 945 MW, podczas gdy jeszcze rok wcześniej sięgała 102 MW. Natomiast moc elektrowni fotowoltaicznych wynosiła 1428 MW wobec 1064 MW na koniec poprzedniego roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.