BOŚ dostał środki na finansowanie efektywności energetycznej i OZE

BOŚ dostał środki na finansowanie efektywności energetycznej i OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Bank Ochrony Środowiska podpisał umowę pożyczki z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym z przeznaczeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw na projekty służące ochronie klimatu w tym związane z poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Dzięki pożyczce udzielonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) Bankowi Ochrony Środowiska SA (BOŚ) w wysokości 75 mln euro (około 350 mln zł) małe i średnie firmy zatrudniające poniżej 250 pracowników, tzw. mid-caps (do 3 tys. pracowników), wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty sektora publicznego (w tym samorządy) będą mogły uzyskać więcej środków na wdrożenie rozwiązań przyjaznych środowisku.

Co najmniej 50 proc. pożyczki z EBI ma zostać przeznaczone przez BOŚ na działania z zakresu ochrony klimatu, takie jak rozwój efektywności energetycznej w budynkach lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Umowa została podpisana dziś przez wiceprezes EBI, prof. Teresę Czerwińską oraz prezesa zarządu BOŚ, Wojciecha Hanna, podczas konferencji Impact‘21 odbywającej się w Poznaniu.

REKLAMA

– Efektywność energetyczna, a w szczególności dywersyfikacja źródeł energii są kluczowe dla firm, które, w tym trudnym okresie po lockdownach, chcą się rozwijać i chcą to robić w sposób odpowiedzialny i proklimatyczny – komentuje Teresa Czerwińska.

Jak podkreśla Wojciech Hann, małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzając łącznie około 50 proc. polskiego PKB i zatrudniając prawie 7 mln osób, stanowią najważniejsze ogniwo naszej gospodarki, a w obliczu nadchodzących wyzwań związanych z transformacją energetyczną będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia w realizacji celów klimatycznych przy jednoczesnym zadbaniu o swoją konkurencyjność.

Pożyczka udzielona BOŚ przez EIB pozwoli naszemu bankowi finansować inwestycje godzące te interesy. To przykład wzorcowego zielonego produktu finansowego przynoszącego korzyści wszystkim zainteresowanym stronom i środowisku naturalnemu – komentuje prezes Banku Ochrony Środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.