Tauron przechodzi na blockchain

Tauron przechodzi na blockchain
Tauron

Grupa Tauron jako pierwsza firma energetyczna w Polsce zastosuje technologie oparte na koncepcji blockchain, która docelowo ma pozwolić na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej.

Głównym celem wdrożenia technologii blockchain w Tauronie jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami.

Stworzony protokół blockchain ma być zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji i umożliwi rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie.

REKLAMA

Technologia wdrażana w Tauronie umożliwia zapisywanie i przechowywanie dokumentów w sieci blockchain wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Klienci Taurona mają otrzymać stały dostęp do swoich umów wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo spółka chce implementować możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki.

–  Po raz pierwszy przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy Tauron ds. strategii i rozwoju. 

Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić, czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów.

REKLAMA

Dodatkowo w warunkach pandemii COVID-19, dzięki cyfrowym wersjom dokumentów, przedsiębiorstwa mogą ograniczyć fizyczne kontakty do niezbędnego minimum, podnosząc przy tym efektywność biznesową przedsiębiorstwa.

System oparty na blockchain ma stanowić bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w Tauronie ma nie gromadzić w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść ma podlegać dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje.

Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów Taurona i firmy Billon Digital Services i jest kolejnym etapem cyfryzacji obsługi klienta w Grupie Tauron.

– Tauron wykorzysta platformę blockchain do osiągnięcia wymiernych korzyści biznesowych, takich jak, niższe koszty i uproszczenie wewnętrznych procesów obsługi klienta w obszarze wymiany dokumentów – zapewnia Marek Marczuk, dyrektor ds. rozwoju biznesu i partnerstw Billon Digital Services.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.