Zieloni chcą zmian w ustawie o OZE. Dwa kluczowe postulaty

Zieloni chcą zmian w ustawie o OZE. Dwa kluczowe postulaty
Małgorzata Tracz

Partia Zieloni zapowiedziała złożenie projektu ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Główne założenia projektu to zniesienie zasady 10H w stosunku do farm wiatrowych i zachowanie dotychczasowych preferencyjnych zasad dla prosumentów, którzy zamontowali i zamontują na swoich dachach fotowoltaikę do 2024 roku. Zieloni podkreślają, że wprowadzenie zaproponowanych przepisów pozwoli zwiększyć niezależność energetyczną od Rosji.

Posłanki partii Zieloni Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska zaapelowały do prezydium Sejmu o pilne wprowadzenie zgłoszonego projektu pod obrady. Jako powód podały niestabilną sytuację za naszą wschodnią granicą, podkreślając, że działania wojenne Rosji w Ukrainie, rozszerzające się na kolejne pola sankcji wobec Rosji i Białorusi mogą doprowadzić do zachwiania stabilnością dostaw surowców energetycznych do Polski.

Agresja Putina na Ukrainę wyznacza punkt zwrotny w historii Europy i świata. Jako Polska i Europa musimy zerwać ze szkodliwym uzależnieniem od Rosji w dziedzinie energetyki – powiedziała Małgorzata Tracz.

REKLAMA

To najskuteczniejszy mechanizm powstrzymania reżimu Putina, a jego kluczowym elementem powinno być radykalne przyspieszenie rozwoju energii odnawialnej. Jest to droga, którą w najbliższym czasie obierze cała Unia Europejska – dodała.

Według wiceprzewodniczącej klubu KO ruch ten wpisuje się w ogólnoeuropejską politykę uniezależnienia od paliw kopalnych. Tracz przywołała tu wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, według której przejście na odnawialne źródła energii sprawi, że będziemy naprawdę niezależni pod względem energetycznym. Jak podkreśliła, każda kilowatogodzina prądu ze słońca i wiatru zmniejsza zależność od gazu i węgla importowanego z Rosji.

REKLAMA

Pierwszy główny postulat Zielonych w kwestii OZE to zniesienie zasady 10H, która dziś uniemożliwia budowanie nowych elektrowni wiatrowych w Polsce. Propozycja to zastąpienie tej zasady minimalną odległością elektrowni wiatrowych od zabudowań i terenów cennych przyrodniczo wynoszącą co najmniej 500 metrów, co miałoby odblokować ponad 25 proc. powierzchni Polski dla rozwoju energetyki wiatrowej. 

Drugi postulat to przedłużenie dotychczasowych preferencyjnych zasad rozliczeń dla prosumentów, którzy zamontowali i zamontują na swoich dachach fotowoltaikę do 2024 roku. Jak podkreślają Zieloni, jest to maksymalny termin umożliwiający zachowanie dotychczasowych warunków rozliczeń, na który pozwalają obecne przepisy unijne.

– Te dwie zmiany to nasza energetyczna deklaracja niezależności od rosyjskiego gazu i węgla. Energia odnawialna to gwarant bezpieczeństwa – oceniła Tracz.

Posłanka Zielonych Urszula Zielińska zaapelowała o pilną zmianę rządowej strategii energetycznej „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.”, która – jak podkreśliła – zdezaktualizowała się w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl