Jakie przedmioty przyjazne planecie można wziąć w leasing?

Jakie przedmioty przyjazne planecie można wziąć w leasing?
ELEPHATE

Jak wynika z raportu Climate Check 2021, aż 82% przedsiębiorców obawia się zmian klimatu, a 63% zgadza się ze stwierdzeniem, że firmy dzięki natychmiastowym działaniom mogą zminimalizować negatywne skutki z tym związane. Świadomość ekologiczna nie zawsze idzie jednak w parze z realnymi działaniami. Raport EFL „Zielona energia MŚP. Pod lupą” pokazuje, że tylko 46% polskich przedsiębiorców deklaruje dbanie o klimat.

Aby zacząć w praktyce troszczyć się o środowisko i kreować wizerunek proekologicznej firmy, warto zainwestować w przedmioty przyjazne planecie. Do najkorzystniejszych sposobów ich sfinansowania zalicza się leasing. Wskazujemy, jakie środki trwałe mogą być przedmiotem umowy.

Samochód elektryczny

REKLAMA

Niemal każda firma potrzebuje samochodu do prowadzenia działalności. Koszty eksploatacji pojazdu z silnikiem spalinowym są jednak coraz wyższe, m.in. ze względu na rosnące ceny paliwa. Zarazem auta takie generują sporo zanieczyszczeń do atmosfery, przyczyniając się do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w pojazd z napędem elektrycznym. Polscy przedsiębiorcy zaczynają przekonywać się do tego typu aut – w pierwszej połowie 2021 roku zanotowano wzrost sprzedaży o 178% w stosunku do poprzedniego roku. Pojazdy elektryczne są tanie w eksploatacji, wygodne, ciche, szybkie, a przede wszystkim zeroemisyjne. Umożliwiają także kierowcy korzystanie z darmowych parkingów, stref czystego transportu oraz buspasów.

Aby uniknąć jednorazowego wydawania sporej ilości gotówki, najlepiej wziąć samochód elektryczny w leasing. Procedury związane z zawarciem umowy oraz warunki finansowania są analogiczne jak w przypadku samochodów spalinowych. Można skorzystać z uproszczonego trybu weryfikacji zdolności leasingowej, uniknąć wysokiej opłaty wstępnej, a po zakończeniu umowy wykupić pojazd na korzystnych warunkach. Warto również ubiegać się o dofinansowanie do leasingu samochodu elektrycznego – np. w ramach programu rządowego „Mój elektryk”.

Hulajnoga elektryczna i rower

Aby zatroszczyć się o naszą planetę, przedsiębiorca może wziąć w leasing hulajnogę lub rower. Pojazdy te są dostępne w tradycyjnej wersji oraz z dodatkowym napędem elektrycznym. Sprawdzają się dobrze zwłaszcza w dużym mieście, ponieważ pozwalają uniknąć korków w godzinach szczytu. Za pomocą roweru lub hulajnogi można więc szybko dojechać na spotkanie z kontrahentem czy przemieszczać się po terenie zakładu pracy.

Firma inwestująca w takie pojazdy oszczędza na paliwie i parkingach, a naprawy są znacznie tańsze w porównaniu do serwisu samochodu czy motocykla. Poza tym aktywność na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie i wydajność pracowników.

REKLAMA

Fotowoltaika i kolektory słoneczne

Zainstalowanie w swojej firmie paneli fotowoltaicznych pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ponieważ jest ona pozyskiwana ze słońca, czyli w pełni odnawialnego źródła. Wytworzony prąd można przeznaczyć do zasilania różnych urządzeń oraz oświetlania pomieszczeń w firmie, w tym biura, magazynów czy hali produkcyjnej.

Inwestycja w fotowoltaikę zwykle zwraca się po około 10 latach, a można z niej korzystać nieprzerwanie przez 25 lat. Pozwala również wyraźnie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, w tym CO2. Przedsiębiorca może także uzyskać niezależność od podwyżek cen za energię elektryczną oraz uniknąć przestojów w firmie na skutek przerw w dostawie prądu – pod warunkiem zaopatrzenia się w odpowiedni akumulator.

Firmy leasingowe oferują nie tylko leasing paneli fotowoltaicznych, lecz także kolektorów słonecznych. Służą one do zamiany energii ze słońca na ciepło, które może posłużyć do podgrzewania wody, wspomagania centralnego ogrzewania lub chłodzenia budynków.

Maszyny do recyklingu

Świadoma ekologicznie firma może również wziąć w leasing maszyny do recyklingu i odzysku surowców z produktów odpadowych. Urządzenia takie umożliwiają ich powtórne wykorzystanie w celu redukcji ilości zagrażających środowisku odpadów oraz ochrony nieodnawialnych zasobów naturalnych.

Ekologiczny kocioł

Przedmiotem leasingu może być także ekologiczny kocioł, zasilany biopaliwem, biogazem czy biomasą, czyli odnawialnymi źródłami energii. Nowoczesne konstrukcje tego rodzaju są niemal bezobsługowe. Przedsiębiorca może dzięki ich użyciu znacząco ograniczyć emisję pyłów zawieszonych do atmosfery.

 

artykuł sponsorowany