Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej najdroższe w historii

Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej najdroższe w historii
Thomas Reaubourg, Unsplash

W ubiegłym miesiącu ceny gwarancji pochodzenia wzrosły do najwyższego poziomu w ośmioletniej historii notowań na Towarowej Giełdzie Energii. Na sprzedaży gwarancji producenci energii odnawialnej mogą zarobić obecnie dwa razy więcej niż jeszcze pół roku temu.

W Polsce system gwarancji pochodzenia funkcjonuje dzięki przyjętej w 2014 roku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w której wdrożono wybrane założenia unijnej dyrektywy OZE z 2009 roku, w tym dotyczące mechanizmu gwarancji pochodzenia.

W naszym kraju gwarancje są wydawane w postaci elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia. Obrót gwarancjami pochodzenia jest prowadzony na Towarowej Giełdzie Energii.

REKLAMA

Gwarancja pochodzenia jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE objętej wnioskiem o wydanie gwarancji. Po upływie tego okresu gwarancja pochodzenia wygasa i podlega wykreśleniu z rejestru.

Ceny w górę

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zieloną energię u odbiorców rośnie zainteresowanie potwierdzeniem odbioru energii z OZE za pomocą gwarancji pochodzenia. Ten trend odzwierciedlają ceny gwarancji w notowaniach na TGE.

REKLAMA

Na początku tego roku średnia cena gwarancji przekroczyła po raz pierwszy poziom 3 zł/MWh, co oznacza dwukrotny wzrost w zaledwie pół roku.

W styczniu 2022 roku średnia ważona cena wyniosła w styczniu 3,14 zł/MWh i był to wzrost w stosunku do grudnia ubiegłego roku o 0,56 zł/MWh (w ostatnim miesiącu zeszłego roku średnia cena wyniosła 2,58 zł/MWh i spadła względem ceny z listopada o 0,35 zł/MWh).

W lutym średnia miesięczna cena wzrosła do 3,19 zł/MWh. W marcu notowany był spadek do średniego poziomu 2,90 zł/MWh, jednak w ubiegłym miesiącu nastąpiło odbicie i średnia miesięczna cena w kwietniu wyniosła 3,40 zł/MWh.

Wzrost ceny gwarancji w kwietniu nastąpił mimo spadku obrotów w stosunku do wcześniejszego miesiąca. W pierwszych trzech miesiącach sprzedano gwarancje odpowiadające wytworzeniu 3 609 644 MWh, 1 482 781 MWh oraz 4 946 768 MWh energii elektrycznej. W kwietniu natomiast było to 3 394 67 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.