Domowy menedżer energii pomoże w obniżeniu opłat za prąd

Domowy menedżer energii pomoże w obniżeniu opłat za prąd
xemex.eu

Belgijska firma Lewiz produkująca akcesoria do zarządzania energią wprowadza na rynek urządzenie odpowiadające za monitorowanie zużycia energii elektrycznej w domu i jej inteligentne gospodarowanie w celu optymalizacji zużycia. Rozwiązanie zostało docenione w konkursie podczas ostatnich targów Intersolar Europe 2022 w kategorii inteligentnych rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej.

Energy Management System (EMS) – czyli system zarządzania energią – firmy Lewiz jest urządzeniem odpowiedzialnym za optymalizację przepływu energii elektrycznej. Składa się z modułu monitorująco-sterującego, który jest instalowany w głównej rozdzielni elektrycznej. Producent dostarcza również aplikację, która pozwala instalatorowi skonfigurować urządzenie, a użytkownikowi wygodnie sterować systemem.

EMS kontroluje przepływ energii elektrycznej w domu, a także źródła tej energii, umożliwiając ustalenie priorytetów wyboru właściwego źródła w określonym momencie. Użytkownik korzystający z taryf kilkustrefowych może wprowadzić dane dotyczące zakresu godzin obowiązujących dla danej taryfy oraz cen energii. W ten sposób EMS umożliwi np. ładowanie samochodu podłączanego do zasilania w taryfie tańszej.

REKLAMA

Kontrola dostaw energii z fotowoltaiki

Dla użytkowników instalacji fotowoltaicznej EMS będzie szczególnie ciekawym rozwiązaniem, ponieważ daje wgląd w ilość produkowanej energii i pozwala na zmianę nawyków w celu bardziej optymalnego wykorzystania energii dostarczanej ze słońca.

Użytkownik może wprowadzić ustawienie ograniczające szczytową moc, jaka może być w jednej chwili wykorzystywana przez domowników, dzięki czemu zmaksymalizuje zużycie energii z PV i obniży rachunek za prąd dzięki ograniczeniu korzystania z energii elektrycznej z sieci operatora.

Przy takim ustawieniu użytkownik powinien wykonywać jednocześnie tylko jedną czynność wymagającą zużycia dużej ilości energii, zbliżonej do zadanej mocy maksymalnej, i dopiero po jej ukończeniu przejść do kolejnej – np. najpierw ugotować posiłek, a potem naładować samochód. W ten sposób zwiększy zakres autokonsumpcji energii elektrycznej z fotowoltaiki i ograniczy do minimum potrzebę dokupienia energii od operatora.

REKLAMA

Zainteresowanie branży motoryzacyjnej

System EMS firmy Lewiz został wyróżniony na tegorocznych targach Intersolar Europe – trafił do grona finalistów w kategorii inteligentnego zarządzania energią.

Urządzenia typu EMS są coraz częściej wdrażane również przez producentów z branży automotive z uwagi na wprowadzanie do oferty pojazdów elektrycznych mogących stanowić wsparcie domowego systemu energetycznego.

Podobne rozwiązanie do swojej oferty wprowadziło m.in. Porsche, oferując klientom Porsche Home Energy Manager (PHEM). Jest to urządzenie odpowiedzialne za monitorowanie zużycia energii w domu i jej bezpieczne przekazywanie do systemu ładowania elektrycznego Porsche Tycan. PHEM współpracuje również z instalacją fotowoltaiczną.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.