PGE zwiększy możliwości przyłączeń OZE na Lubelszczyźnie

PGE zwiększy możliwości przyłączeń OZE na Lubelszczyźnie
fot. PGE Dystrybucja

Spółka PGE Dystrybucja rozpoczęła budowę nowej Rozdzielni Wysokiego Napięcia Dzwola na terenie powiatu janowskiego. Inwestycja jest realizowana w związku z potrzebą przyłączenia farmy wiatrowej o mocy 20 MVA powstającej w gminie Dzwola.

W ramach inwestycji PGE wybudowana zostanie napowietrzna rozdzielnia 110 kV w układzie H5 z dwoma polami linii 110 kV: Janów Lubelski i Żółkiewka. W drugim etapie powstaną dwa pola transformatorowe 110 kV, dwa pola liniowe 110 kV oraz pole sprzęgła.

Dodatkowo na potrzeby wyprowadzenia mocy z rozdzielni PGE Dystrybucja wybuduje dwa odcinki linii kablowych 110 kV o łącznej długości około 200 m.

REKLAMA

Lokalizacja inwestycji wynikała z konieczności zapewnienia na przedmiotowym obszarze elektroenergetycznej infrastruktury sieciowej umożliwiającej przyłączenie nowych odnawialnych źródeł energii i przyjęcie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego energii wyprodukowanej przez te źródła – powiedział Grzegorz Pietrusza, dyrektor generalny Oddziału Rzeszów PGE Dystrybucji.

Potencjał rozbudowy

REKLAMA

Realizacja pierwszego etapu inwestycji umożliwi przyłączenie nowych OZE o mocy 20 MVA, jednak przewidziana została również możliwość rozbudowy rozdzielni i wyprowadzenia nowej linii średniego napięcia w celu przyłączenia nowych odbiorców z powiatu janowskiego.

Projekt przyczyni się do poprawy istniejących warunków napięciowych na terenie powiatu janowskiego oraz docelowo umożliwi przyłączenie nowych odbiorców rozwijającej się dynamicznie infrastruktury usługowo-przemysłowej w regionie – zznaczył Grzegorz Pietrusza.

Rozdzielnia Wysokiego Napięcia Dzwola zostanie wpięta do sieci 110 kV przez rozcięcie linii 110 kV relacji Janów Lubelski–Żółkiewka. Farma wiatrowa będzie wprowadzać energię elektryczną bezpośrednio do sieci 110 kV, która zostanie podłączona do systemu elektroenergetycznego poprzez nową Rozdzielnię Sieciową w gminie Dzwola.

Wartość pierwszego etapu inwestycji wynosi 13,7 mln zł. Jej zakończenie  zaplanowane jest na wrzesień 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.