PSL chce niższej taryfy za energię dla strażaków

PSL chce niższej taryfy za energię dla strażaków
Konrad Gruza, flickr cc

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zgłosili projekt nowelizacji Prawa energetycznego przewidujący wprowadzenie zmiany grupy taryfowej za energię elektryczną kupowaną przez ochotnicze jednostki straży pożarnej. 

Zdaniem PSL, obecnie strażacy płacą za energię za dużo i dlatego ustawowo powinno się im zagwarantować obniżenie ceny, po której kupują prąd. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, PSL zwrócił uwagę, że aktualnie jednostki ochotniczej straży pożarnej są traktowane przez zakłady energetyczne tak samo jak firmy.

REKLAMA

Oznacza to, że kwalifikują się pod grupę taryfową C i  w ich opłatach za energię uwzględniany jest element stały stawki sieciowej, której wysokość zależy od posiadanej mocy, a ta jest dużo większa niż moc, którą rzeczywiście konsumują – ze względu na konieczność posiadania wyższej mocy służącej do zasilania syreny alarmowej. 

REKLAMA

Propozycja zmian w Prawie energetycznym trafiła dzisiaj pod obrady sejmowej komisji energetyki i surowców energetycznych. 

Jak podaje PAP, Biuro Analiz Sejmowych wskazało, że proponowane przepisy mogą być niezgodne z zasadami pomocy publicznej w Unii Europejskiej i w związku z tym przed ich ewentualnym wejściem w życie potrzebna będzie zgoda Komisji Europejskiej.

Innego zdania jest cytowany przez PAP Adam Jasser, prezes UOKiK, który ocenia, że zmiana taryfy dla strażaków nie stanowiłaby pomocy publicznej, gdyż nie byłaby finansowana ze środków publicznych. 

gramwzielone.pl