EBOiR będzie inwestować w polski rynek energii odnawialnej

EBOiR będzie inwestować w polski rynek energii odnawialnej
Vik Walker, flickr cc

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce inwestować na polskim rynku rocznie do 600 mln euro – głównie w obszarze energetyki odnawialnej. 

Taką informację podał w rozmowie z Reutersem Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOiR na Polskę. 

W najbliższych latach chcemy inwestować rocznie ok. 500-600 mln euro rocznie. Ten poziom może zostać przekroczony, gdy znajdziemy więcej projektów, które odpowiadają naszym wymaganiom – Reuters cytuje dyrektora EBOiR, który dodaje, że odpowiednie projekty to inwestycje przyczyniające się do transformacji gospodarczej, liberalizacji danego sektora, a także zwiększające innowacyjność i ograniczające emisję CO2. 

REKLAMA

EBOiR nie interesuje się finansowaniem elektrowni węglowych czy jądrowych. 

REKLAMA

Grzegorz Zieliński zapowiedział ponadto, że pod koniec tego roku lub na początku 2015 r. EBOiR może zaangażować się w trzy realizowane w Polsce projekty wiatrowe. Przedstawiciel EBOiR nie podał jednak szczegółów tych transakcji. 

Do tej pory EBOiR sfinansował w Polsce 11 projektów wiatrowych i biomasowych, których łączny potencjał wynosi 600 MW. 

Grzegorz Zieliński poinformował w ubiegłym tygodniu, że w portfolio polskich projektów EBOiR są zaawansowane inwestycje, których planowana moc przekracza 100 MW i których budowa ma się zakończyć przed wejściem w życie nowego systemu wsparcia. EBOiR posiada też mniej zaawansowane projekty, które zostaną uruchomione prawdopodobnie już w ramach nowego systemu wsparcia dla OZE.

Zakładając, że projekt jest wystarczająco dobry i może się spiąć przy lewarze na poziomie 70 proc., możemy połowę długu wziąć na siebie – informował w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP dyrektor EBOiR, dodając, że średnia wielkość projektu, w który angażujemy się EBOiR, to 60 MW, a jego średnia wartość wynosi o wartości ok. 100 mln euro, z czego Bank może pokryć jedną trzecią środków. 

gramwzielone.pl