P. Naimski, PiS: generalnie popieramy energetykę prosumencką

P. Naimski, PiS: generalnie popieramy energetykę prosumencką
Piotr Naimski. Fot. Adrian Grycuk, wikimedia cc-by-3.0

Poseł PiS i główny ekspert ds. energetyki w tej partii Piotr Naimski ocenia w rozmowie z PAP, że podstawą polskiej gospodarki powinien być w dalszym ciągu węgiel. Mówi też o dużej konkurencji dla konwencjonalnej energetyki ze strony przedsiębiorców, którzy zainwestowali w OZE i których „siła przebicia jest tak duża, że umożliwia tworzenie nowej sytuacji regulacyjno-prawnej”.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Piotr Naimski podkreśla, że nie ma powodów, dla których Polska miałaby rezygnować z niezależności energetycznej, którą daje jej węgiel, i nazywa ten surowiec „krwią polskiej gospodarki”.

Ekspert PiS ds. energetyki komentując wycofanie się kolejnych funduszy inwestycyjnych z inwestycji w sektory związane z węglem ocenia, że poddają się one w ten sposób „dyktatowi politycznemu” i „naciskowi biznesowemu”. Dodaje, że „w pewnym momencie wymyślono, że pojawia się możliwość otwarcia nowego sektora gospodarki – odnawialnych źródeł energii. Zdecydowano, że ten nowy sektor jest perspektywiczny i zainwestowano w to dużo pieniędzy” (za PAP).

REKLAMA
REKLAMA

Poseł PiS zapowiada jednocześnie twarde negocjacje w obronie polskiego miksu energetycznego opartego na węglu, które mają dać Polsce „specjalne warunki” funkcjonowania w ramach unijnej strategii energetycznej i klimatycznej.

Piotr Naimiski wspomina też o pomyśle PiS w zakresie powołania oddzielnego resortu, który zajmie się energetyką i który będzie prowadził negocjacje w tej sprawie na forum Unii Europejskiej. – Nie zgadzamy się z procedurami i decyzjami, które faktycznie doprowadzają do tego, że polityka energetyczna jest podporządkowana polityce klimatycznej czy ochronie środowiska – PAP cytuje posła PiS.

W kwestii wsparcia dla energetyki odnawialnej poseł PiS odpowiada: – Ta energia musi sobie dawać radę bez specjalnych dotacji, musi sobie dawać radę rynkowo (za PAP). Dodaje jednak, że jego partia popiera rozwój rozproszonych i prosumenckich źródeł OZE, czemu dała wyraz popierając przyjęcie w ustawie o OZE tzw. poprawki prosumeckiej wprowadzającej preferencyjne dopłaty do sprzedaży zielonej energii z mikroinstalacji OZE. 

gramwzielone.pl