Francja wyda na OZE w Afryce 2 mld euro

Francja wyda na OZE w Afryce 2 mld euro
Prezydent Francji François Hollande podczas COP21. Fot. COP Paris, flickr

Prezydent Francji François Hollande, gospodarz paryskiego szczytu klimatycznego COP21, zapowiedział wczoraj francuskie inwestycje w odnawialne źródła energii, których beneficjentem będą kraje afrykańskie.

Jak informuje Pałac Elizejski, przedstawiony przez prezydenta Francji program ma na celu zachęcenie afrykańskich krajów do wykorzystania potencjału energii słonecznej, wiatrowej, wodnej czy geotermalnej – w zależności od zasobów, którymi dysponują poszczególne kraje.

Przeznaczenie na inwestycje w OZE w Afryce kwoty 2 mld euro w latach 2016-2020 będzie oznaczać 50-procentowy wzrost francuskich inwestycji w tym zakresie w porównaniu do ostatnich 5 lat.

REKLAMA
REKLAMA

We wczorajszym spotkaniu z prezydentem Francji wzięło udział 12 głów państw afrykańskich, a także przedstawiciele instytucji, które angażują się w pomoc dla Afryki – Banku Światowego czy Afrykańskiego Banku Rozwoju.

– Afryka cierpi z powodu konsekwencji zmian klimatycznych, choć nie ponosi odpowiedzialności za emisje gazów cieplarnianych. Istnieje ekologiczny dług wobec kontynentu afrykańskiego, który świat musi uregulować – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź prezydenta Francji. 

Realizację projektów w OZE, które sfinansuje Francja, będzie nadzorować Unia Afrykańska. 

gramwzielone.pl