PGE konsoliduje aktywa w OZE

PGE konsoliduje aktywa w OZE
Fot. PGE

W ramach planów restrukturyzacji PGE chce połączyć wszystkie aktywa w sektorze odnawialnych źródeł energii, którymi ma zarządzać spółka PGE Energia Odnawialna. Największy polski koncern energetyczny chce dzięki temu zaoszczędzić w najbliższych latach 50 mln zł.

Rzeczpospolita podaje, że łączenie aktywów OZE w grupie PGE już się zaczęło, a do spółki PGE Energia Odnawialna trafiła już m.in. Elektrownia Wodna Dębie o mocy 20 MW oraz 5 małych hydroelektrowni, które wcześniej wchodziły w skład aktywów PGE Obrót.

Teraz do PGE EO mają trafić także wszystkie farmy wiatrowe i ich projekty. W tym wypadku grupa PGE, po uruchomieniu w ubiegłym tygodniu ogromnej farmy wiatrowej Lotnisko o mocy 90 MW oraz po uruchomieniu do końca grudnia farm wiatrowych Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW, ma zwiększyć swój potencjał wiatrowy do końca roku do 529 MW.

REKLAMA

Cały portfel projektów wiatrowych PGE to tymczasem 800 MW, a projekty o mocy 90 MW mają zostać zgłoszone do przyszłorocznej aukcji.

REKLAMA

W piątek PGE poinformowało o otrzymaniu od Banku Gospodarstwa Krajowego kredytu inwestycyjnego w wysokości 500 mln zł.

Kredyt udzielony przez Bank Gospodarstwa Krajowego to kolejna duża transza środków, które Grupa PGE pozyskała na realizację swojego programu inwestycyjnego. 7 września 2015 roku PGE zawarła z ośmioma bankami umowę na kredyt konsorcjalny o wartości 5,5 mld zł, a 27 października podpisała dwie umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na łączną kwotę prawie 2 mld zł. Zdywersyfikowany program finansowania dopełnia program emisji euroobligacji średnioterminowych do kwoty 2 mld euro z 2014 r., z którego PGE pozyskała do tej pory nieco ponad 600 mln euro.

Wspieranie polskiej gospodarki, w tym modernizacji infrastruktury energetycznej, jest misją BGK jako państwowego banku rozwoju. Nasze zaangażowanie w sektorze energetyki wciąż rośnie – w ciągu minionego miesiąca podpisaliśmy 3 umowy o wartości 1,6 mld zł. W ramach programu „Inwestycje polskie” zapewniliśmy dotychczas finansowanie 158 rentownych projektów inwestycyjnych w różnych obszarach na łączną kwotę 24,6 mld zł i możemy spodziewać się kolejnych – mówi Jacek Szugajew, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

gramwzielone.pl