Minister energii: możliwe odroczenie wprowadzenia nowego systemu wsparcia dla OZE

Minister energii: możliwe odroczenie wprowadzenia nowego systemu wsparcia dla OZE
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. MMC Polska

Ten komentarz nowego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego to jedna z jego pierwszych publicznych wypowiedzi dotyczących kwestii odnawialnych źródeł energii i pierwsza dotycząca ustawy o OZE od czasu, kiedy objął stanowisko ministra energii. I to od razu wypowiedź, która z pewnością nie przejdzie w branży energii odnawialnej bez echa. 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zasygnalizował podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się energetyką możliwość odroczenia wprowadzenia w życie przepisów z rodziału 4. ustawy o OZE dotyczących nowego systemu wsparcia dla OZE, który zgodnie z zapisami tej ustawy ma wejść w życie już za trzy tygodnie, w dniu 1 stycznia 2016 r.

Minister Tchórzewski wspomniał, że wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy przyszłego roku. Chodzi o rozdział 4. ustawy o OZE i zapisy dotyczące nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii. 

REKLAMA
REKLAMA

Polska Agencja Prasowa cytuje wyjaśnienia ministra Tchórzewskiego powołującego się na opinie, zgodnie z którymi „w niektórych dziedzinach OZE mogą nastąpić bankructwa czy upadłości”.

– Trzeba tę sprawę zbadać. Nie wiem, czy to jest prawda, ale jeśli są zagrożenia – lepiej się powstrzymać niż później mieć urwanie głowy – powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się energetyką Krzysztof Tchórzewski.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego br., która weszła w życie w maju, od 1 stycznia 2016 r. ma wejść w życie nowy system wsparcia dla producentów zielonej energii, w tym system aukcyjny, którym zostaną objęci inwestorzy zamierzający realizować większe projekty OZE, ale także system wsparcia dla producentów zielonej energii w mikroinstalacjach o mocy do 40 kW. 

gramwzielone.pl