Senat uchwalił nowelizację ustawy o efektywności energetycznej

Senat uchwalił nowelizację ustawy o efektywności energetycznej
Fot. Katarzyna Czerwińska, Kancelaria Senatu RP

Wczoraj Senat uchwalił przyjętą wcześniej przez Sejm nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, której celem jest przedłużenie po 31 grudnia 2015 r. systemu wsparcia dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o efektywności energetycznej, od początku 2016 r. Urząd Regulacji Energetyki nie miałby już prawa do wydawania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów). Nie mogliby ich otrzymywać także inwestorzy, którzy wcześniej wygrali organizowane przez URE przetargi.

Dzięki uchwalonej przez Sejm i Senat nowelizacji wsparcie dla inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej, w postaci świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) zostanie przedłużone także na przyszły rok.

REKLAMA

Przedwczoraj w Sejmie posłowie poparli nowelizację tej ustawy jednomyślnie, przy 435 głosach „za”.

REKLAMA

Natomiast wczoraj nowelizację poparli senatorowie, wprowadzając do niej jedną poprawkę, którą zajmą się teraz posłowie.

W październiku br. Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Miała ona być wdrożona do prawa krajowego już wcześniej, do 5 czerwca 2014 r. Zgodnie z tą dyrektywą, państwa członkowskie muszą od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić za pomocą systemów wspomagających osiągnięcie tej efektywności zarówno w gospodarstwach domowych, transporcie, jak i budynkach przemysłowych.

Procedowana w parlamencie nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

gramwzielone.pl