Komisja Europejska zabiera głos ws. polskich kopalni

Komisja Europejska zabiera głos ws. polskich kopalni
Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager. Foto. Radikale Venstre, flickr cc

Komisarz : kopalnie, które dostały pomoc publiczną, muszą zostać „nieodwołalnie i ostatecznie zamknięte”. Czy dotyczy to także „Brzeszcz„?

Komisarz ds. konkurencji Dunka Magrithe Vestager odpowiedziała na interpelację posła Pavla Telički z Czech w sprawie polskiego górnictwa. To pierwszy oficjalny głos Brukseli, z którego można wyciągnąć jakieś wnioski. Dotychczas KE pisała jedynie, że „jest w kontakcie z polskim rządem”.

Zgłoszona w listopadzie interpelacja Telički dotyczyła wsparcia udzielanego polskim kopalniom przez rząd. Zdaniem czeskiego europosła z frakcji liberałów ALDE, Polska dotuje górnictwo przez co wypacza konkurencję na rynku. Nota bene Telička pracował niegdyś dla czeskiego prywatnego koncernu węglowego NWR.

REKLAMA

W odpowiedzi, której przyjrzał się Obserwator Legislacji Energetycznej, Komisja Europejska pisze, że zgodnie z Decyzją Rady UE 787 „wyłącznie kopalnie, które są przeznaczone do nieodwołalnego i ostatecznego zamknięcia mogą korzystać z zatwierdzonej pomocy”.

REKLAMA

Dalej KE zaznacza, że polskie władze nie notyfikowały jeszcze formalnie pomocy publicznej. Wynika z tego, że złożony w zeszłym roku wniosek notyfikacyjny został wycofany. Z informacji OLE wynika, że nowy wniosek zostanie złożony w ciągu kilku najbliższych tygodni.

KE podkreśla w kolejnym zdaniu, że „zgodnie z decyzją Rady UE, pomoc publiczna może być przyznana wyłącznie dla ułatwienia płynnego wygaszania deficytowych kopalń„.

Tak sformułowana odpowiedź KE rodzi pytanie o sytuację kopalni „Brzeszcze”. O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl