Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w sieci

Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w sieci
Unsplash

Sejm przyjął ustawę mającą przyspieszyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Ich rozbudowa ma z kolei zwiększyć możliwości inwestycji w odnawialne źródła energii. Podczas głosowania żaden z posłów nie zagłosował przeciw nowym przepisom.

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Za ustawą głosowało 443 posłów, nikt nie głosował przeciw, wstrzymało się 9 posłów (wszyscy posłowie Konfederacji i dwóch z klubu Wolnościowcy).

Przygotowana przez rząd ustawa ma uprościć procedury związane z inwestycjami w sieci elektroenergetyczne.

REKLAMA

Większe bezpieczeństwo, więcej OZE

Rząd zapewnia, że nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczynią się do lepszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a ponadto zapewnią impuls rozwojowy dla regionów, w tym dla specjalnych stref ekonomicznych.

Nowe przepisy mają ułatwić inwestycje spółek energetycznych w sieci o napięciu znamionowym 110 kV lub wyższym. Jak podkreślają autorzy ustawy, będzie to miało kluczowe znaczenie dla zwiększającej się liczby przyłączanych instalacji OZE.

Dzięki nowym przepisom szacowany czas potrzebny na uzyskanie decyzji dotyczącej prawa do zajęcia gruntu lub przeprowadzenia odpowiednich czynności na gruntach ma skrócić się z ponad 12 miesięcy do nawet 6 miesięcy.

REKLAMA

O ile ustawa dotyczy inwestycji w sieci wysokiego napięcia, o tyle Ministerstwo Klimatu zapewnia, że przyczyni się ona także do rozwoju mikroinstalacji OZE, a więc źródeł wytwórczych, które są przyłączana do sieci niskiego napięcia.

Rozbudowa infrastruktury sieciowej energii elektrycznej jest kluczowa dla realizacji celów polskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Rozwój sieci dystrybucyjnych przyczyni się do skuteczniejszej i szybszej integracji odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym, w szczególności w związku z realizacją programów rządowych, które wspierają rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce – zapewnia Rada Ministrów.

Po przyjęciu przez Sejm ustawa zostanie skierowana do prac w Senacie.

Treść zmiany ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych jest dostępna na stronie Sejmu pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.