Polscy producenci urządzeń OZE apelują do premiera

Polscy producenci urządzeń OZE apelują do premiera
PORT PC

Krajowy rynek urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Znacząco rośnie zainteresowanie inwestorów pompami ciepła, ale też kotłami na biopaliwa stałe w postaci pelletu. Branża producentów tych urządzeń zwraca jednak uwagę na bariery, które już dziś rynek ten istotnie osłabiają, co szczególnie dotkliwie mieli odczuć polscy producenci kotłów na biopaliwa.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGU OZE) podkreślają, że nastał czas, aby rząd we współpracy z przedstawicielami branży wypracował strategię zapewniającą szybki rozwój krajowego przemysłu urządzeń grzewczych bazujących na energii odnawialnej – z korzyścią zarówno dla użytkowników tych urządzeń, jak i polskich producentów.

Obie organizacje wysłały w tej sprawie list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelowały w nim przede wszystkim o jak najszybsze podpisanie porozumienia sektorowego z polską branżą producentów urządzeń grzewczych OZE, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach Europy.

REKLAMA

Według PORT PC i IGU OZE takie porozumienie ułatwiłoby realizację ambitnych celów związanych z dekarbonizacją ogrzewania, transformacją polskich budynków i odejściem od spalania paliw kopalnych, przy tym pozwalając na lepsze wykorzystanie potencjału krajowego przemysłu i myśli technologicznej.

W liście otwartym organizacje przedstawiły również 10 postulatów opisujących działania, jakie powinny zostać pilnie podjęte przez władze, aby polski rynek urządzeń grzewczych OZE mógł rozwijać się harmonijnie. Wskazano na główne bariery, z jakimi dziś boryka się krajowa branża.

Potrzebny niższy VAT

Wśród tych postulatów jest między innymi apel o jasne określenie stanowiska polskiego rządu w sprawie wsparcia dla technologii OZE w ogrzewnictwie oraz wycofania z obrotu urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi. Postulowane są również zmiany w formule krajowych programów dotacyjnych, służące m.in. zachęcaniu inwestorów do stosowania urządzeń grzewczych o najwyższej jakości i tylko takich, których parametry są potwierdzone przez europejskie akredytowane laboratoria.

Zdaniem PORT PC i IGU OZE ważne jest również zmniejszenie podatku VAT na paliwa wykorzystywane do produkcji energii z OZE oraz na energię elektryczną zużywaną do zasilania pomp ciepła, a także wprowadzenie 0% podatku VAT na urządzenia grzewcze wykorzystujące energię odnawialną do produkcji ciepła.

REKLAMA

Net Zero Industry Act szansą dla polskich producentów

W kontekście rozwoju krajowego przemysłu urządzeń grzewczych bazujących na energii odnawialnej PORT PC wskazuje na ogromną szansę, jaką dają nowe unijne regulacje dotyczące przemysłu bezemisyjnego w Unii Europejskiej – Net Zero Industry Act. Dużym wsparciem może być też przygotowywany właśnie przez Komisję Europejską tzw. unijny akcelerator pomp ciepła, który ma ułatwiać szybkie upowszechnienie tych urządzeń w krajach UE.

Zdaniem PORT PC powstanie i wejście w życie wspomnianych dokumentów to kolejny argument, aby polski rząd jak najszybciej zawarł odpowiednie porozumienie sektorowe z przedstawicielami krajowego przemysłu urządzeń grzewczych.

List otwarty do premiera, podpisany przez PORT PC i Izbę Gospodarczą Urządzeń OZE, jest dostępny na stronie PORT PC pod tym linkiem.

Zapis wideo konferencji prasowej „Produkcja urządzeń grzewczych OZE niepowtarzalną szansą dla polskiej gospodarki”, zorganizowanej wczoraj w siedzibie PAP przez PORT PC i Izbę Gospodarczą Urządzeń OZE:

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.