Mija termin złożenia wniosku o korzystniejszą cenę energii

Mija termin złożenia wniosku o korzystniejszą cenę energii
Fotolia

Zostało już tylko kilka dni na złożenie u swojego sprzedawcy energii wniosku o zwiększenie limitu zużycia prądu po cenie zamrożonej w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przypomina, że gospodarstwa domowe, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, mogą wnioskować o podniesienie limitu zużycia prądu do 2600 kilowatogodzin (kWh). Z kolei posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz osobom prowadzącym gospodarstwa rolne przysługuje limit 3000 kWh.

Wniosek można złożyć listownie lub w punkcie obsługi klienta sprzedawcy, a także elektronicznie przez platformę ePAUP, stronę internetową sprzedawcy lub oferowaną przez niego aplikację. Oświadczenie dotyczące zwiększania limitu na energię elektryczną jest także dostępne w aplikacji mObywatel.

REKLAMA

Jak zaznacza URE, rolnicy powinni dołączyć do wniosku kopię decyzji o podatku rolnym. Z kolei rodziny wielodzietne mogą zostać poproszone o przedstawienie Karty Dużej Rodziny, a osoby z niepełnosprawnością – o przedłożenie dokumentu potwierdzającego swój status. Jednak w dwóch ostatnich przypadkach wprowadzenie takiego wymogu zależy od sprzedawcy. Dla pozostałych gospodarstw domowych limit zużycia energii po zamrożonej cenie wynosi 2000 kWh, a do jego przyznania nie są wymagane żadne formalności. Przepisy zamrażające ceny energii obowiązują do końca 2023 roku.

Kto nie skorzysta?

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że odbiorca, który zawarł odrębną umowę sprzedaży energii elektrycznej oraz umowę o świadczenie usług dystrybucji, powinien złożyć odrębne oświadczenia obu tym podmiotom.

REKLAMA

Rządowa Tarcza Solidarnościowa nie obejmuje odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy zawarli ze sprzedawcą energii elektrycznej umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i rolnych zostało wprowadzone na mocy ustawy z 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. 2023, poz. 269 ze zm.).

Więcej na ten temat: Te grupy odbiorców prądu muszą złożyć wniosek, by zyskać na zamrożeniu cen.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.