NCBiR daje 750 mln zł na innowacje dla firm MŚP

NCBiR daje 750 mln zł na innowacje dla firm MŚP
fotolia

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się od 4 kwietnia do 29 lipca br. o unijne wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 750 mln zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło już kolejny konkurs z nowej perspektywy unijnej z programu „Inteligentny Rozwój” na lata 2014-2020.

 Podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych w prowadzonej działalności – to cel ogłoszonego we wtorek dla mikro, małych i średnich (MŚP) firm konkursu z programu Inteligentny Rozwój – podkreślił resort rozwoju.

REKLAMA

Konkurs, jak wyjaśniło ministerstwo, jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też do dużych firm. – W dwóch ubiegłorocznych konkursach (…) pozytywną ocenę formalną przeszło 1887 wniosków – zaznaczyło MR. Do tej pory podpisano 104 umowy. Dotyczyły one m.in. technologii produkcji nowych materiałów budowlanych, leczenia określonych typów nowotworów czy preparatów stymulujących odporność roślin.

REKLAMA

 Złożone wnioski oceni panel ekspertów posiadających zarówno wiedzę naukową, jak i z zakresu prowadzenia biznesu. Specjaliści przeanalizują m.in. nowatorstwo rezultatów projektu, rynkowe zapotrzebowanie na dane rozwiązanie, opłacalność jego wdrożenia oraz szansę na prawidłową realizację przedsięwzięcia. Proces ten potrwa 60 dni od zamknięcia naboru wniosków – podkreślił resort.

Program Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

Nauka w Polsce / naukawpolsce.pap.pl