Opłata za media publiczne na rachunkach za prąd?

Opłata za media publiczne na rachunkach za prąd?
Fot. Jorge Franganillo, flickr cc

Rząd chce, aby do rachunków odbiorców energii elektrycznej została doliczona opłata za media publiczne tzw. opłata audiowizualna. 

Jak poinformował dzisiaj w radiowej „Trójce” wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański, rząd, szukając sposobu na dodatkowe fundusze dla mediów publicznych, chce uwzględnić opłatę za nie na rachunkach odbiorców energii elektrycznej.

Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego, przez uwzględnienie opłaty za telewizję i radio w rachunkach za energię elektryczną, wzrosną one przeciętnie maks. o 15 zł miesięcznie.

REKLAMA
REKLAMA

Jak zaznaczył, opłata audiowizualna „nie będzie dodawana do sumy za prąd i wszelkie opowieści jakoby, jeśli ktoś nie zapłacił całej sumy, to mu wyłączą prąd, można między bajki schować”, ale „urzędy skarbowe mają egzekwować opłaty od osób, które nie będą chciały przy pierwszej propozycji tej składki zapłacić (cyt. za PAP)”.

Nowy system finansowania mediów publicznych poprzez uwzględnienie opłaty audiowizualnej na rachunkach odbiorców energii miałby obowiązywać od przyszłego roku. Obecnie pomysł ma być w trakcie prowadzenia symulacji. 

red. gramwzielone.pl