"GW": w tym roku wzrosną rachunki za energię

"GW": w tym roku wzrosną rachunki za energię
Fot. Energa

W tym roku możemy spodziewać się wzrostu rachunków za energię elektryczną. To jednak nie efekt drożejącej energii na rynku hurtowym, ale efekt dodatkowych opłat, którymi zostaną obarczone m.in. gospodarstwa domowe.  

„Gazeta Wyborcza” wylicza, że w efekcie pojawienia się na rachunkach za energię dodatkowych opłat, koszty energii dla odbiorców końcowych wzrosną co najmniej o 55 zł rocznie.

„GW” podaje, że wzrost rachunków za energię będzie efektem m.in. wprowadzenia opłaty OZE wynikającej z preferencyjnych cen za zieloną energię, a według szacunków „Gazety”, po jej wprowadzeniu rachunki odbiorców zużywających ok. 2,5-3 MWh energii elektrycznej rocznie wzrosną o ok. 7,5 – 9 zł w skali roku.

REKLAMA

Odbiorców energii czekają też podwyżki wynikające z przewidzianych przez rząd dopłat dla konwencjonalnej energetyki. W ustawie o OZE została ostatnio wprowadzona tzw. opłata przejściowa, która ma pokrywać koszty rozwiązania kontraktów długoterminowych dla polskich elektrowni. Jednocześnie jej wysokość podniesiono dla gospodarstw domowych z 3,87 zł brutto do 8 zł brutto na miesiąc.

REKLAMA

Kolejne podwyżki mogą czekać polskich odbiorców energii po wprowadzeniu tzw. opłaty mocowej, z której rząd chce finansować koncerny energetyczne, aby te zrealizowały przewidziany plan inwestycyjny. Opłata mocowa związana jest z tworzoną przez Ministerstwo Energii koncepcją rynku mocy, który jest obecnie na etapie konsultacji. Koszt rynku mocy ma wynieść – według wyliczeń ME – ok. 2-3 mld zł rocznie.

Finalne zasady rynku mocy i opłaty mocowej nie są jednak jeszcze znane. Jej wysokość będzie zależeć od rozłożenia kosztów między gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Link do całego artykułu na portalu Wyborcza.biz.

gramwzielone.pl