IHS: w tym roku podwoi się potencjał nowych magazynów energii

IHS: w tym roku podwoi się potencjał nowych magazynów energii
Fot. Green Power Technologies SL

Firma konsultingowa IHS wskazuje, że globalny rynek magazynów energii rozwija się obecnie w tempie porównywalnym do tego, jakiego doświadczył w ostatnich latach sektor energetyki słonecznej, przyciągając fundusze i inwestorów nie tylko z sektora elektroenergetyki, ale także z branży motoryzacyjnej czy paliwowej.

Potwierdzeniem wniosków IHS jest ostatnie przejęcie przez paliwowego potentata Total francuskiego producenta magazynów energii Saft. Wartość tej transakcji wyceniono na ponad miliard dolarów. W sektor magazynowania energii inwestują też inne czołowe europejskie koncerny – Engie, RWE, E.ON, BMW czy Daimler, a w przypadku koncernów azjatyckich – chiński BYD, japoński Panasonic czy koreańskie LG i Samsung. W USA na lidera ryku magazynów energii wyrasta Tesla.

REKLAMA

Według najnowszej prognozy IHS, łączna pojemność podłączonych do sieci magazynów energii wzrośnie w tym roku do poziomu 2,9 GWh w porównaniu do 1,4 GWh w 2015 r., a dalszy, dynamiczny rozwój tej technologii ma zaowocować zbudowaniem w ciągu najbliższych 10 lat rynku z przychodami na poziomie powyżej 50 mld dolarów. Globalny potencjał magazynów energii ma wzrosnąć do roku 2025 do 21 GWh.

REKLAMA

IHS podkreśla w komunikacie, że rozwój globalnego rynku magazynów energii bazuje na technologii litowo-jonowej, która jest wykorzystywana w przypadku 80 proc. instalowanego potencjału. 

gramwzielone.pl