Plan Junckera: 62 mln euro na projekty wiatrowe i PV

Plan Junckera: 62 mln euro na projekty wiatrowe i PV
Farma wiatrowa w Nowym Stawie. Fot. Senvion

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę ze szwajcarskim funduszem SUSI Partners AG, która zakłada przyznanie finansowania na inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

Jak informuje Komisja Europejska, przyznane przez EBI finansowanie jest gwarantowane przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), który jest podstawą tzw. planu Juckera, a także jest potwierdzeniem „europejskiej strategii inwestycji w środowisko i zrównoważone, konkurencyjne i pewne dostawy energii”.

Szwajcarska firma zarządza funduszem SUSI Energy Fund II, którego celem są inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym i solarnym. Jak podaje Komisja Europejska, jego finansowy potencjał wynosi między 300 a 400 mln euro.

REKLAMA
REKLAMA

Obecne portfolio projektów OZE funduszu SUSI Partners AG obejmuje 13 farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są rozwijane w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii i we Włoszech. Łączny potencjał tych projektów sięga 170 MW.

Celem europejskiego planu inwestycyjnego, nazywanego planem Junckera od nazwiska przewodniczącego Komisji Europejskiej, jest usunięcie barier inwestycyjnych i skłonienie do inwestycji w europejską infrastrukturę prywatnych inwestorów. Dużą część wysiłków związanych z jego realizacją ma wziąć na siebie Europejski Bank Inwestycyjny.

Jak na razie Europejski Bank Inwestycyjny, który zarządza środkami w planie Junckera w ramach utworzonego w tym celu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), szacuje, że z pomocą EFSI obecnie są finansowane inwestycje warte ponad 115 mld euro. 27 proc. inwestycji, w które zaangażowane są środki EFSI, dotyczy sektora energetyki. 

gramwzielone.pl