W niedzielę kolejny warszawski Piknik z Klimatem

W niedzielę kolejny warszawski Piknik z Klimatem
Fot. Jorge Láscar, flickr cc

W niedzielę, 28 sierpnia, w godz. 11.30-16.30 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się IX edycja „Pikniku z Klimatem” tym razem pod hasłem „Kulturalnie o niskiej emisji!”.

„Piknik z Klimatem” organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu”. Został zapoczątkowany w 2008 r. jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu.

W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Naczelnym zagadnieniem tegorocznego pikniku będzie przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy  zgłoszone na najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko.

REKLAMA

„Piknik z Klimatem” jest największą tego typu plenerową imprezą w Polsce. To cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne organizowane w stolicy. W sąsiedztwie Zamku Królewskiego będzie można edukować się wypoczywając i bawiąc się, co gwarantuje bogaty scenariusz. Można będzie m.in.: przeliczyć za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, wejść do „Eko Rzeki”, zagrać w wielkoformatową grę planszową Park & Ride czy dowiedzieć się, co to jest carpooling..

REKLAMA

Organizatorzy Pikniku przypominają, że w maju br.  prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie dotyczące finansowania projektów w ramach Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy. 16 mld zł ma pomóc stolicy w walce z niską emisją.

 Plan gospodarki niskoemisyjnej m.st. Warszawy to program działań, które zmierzają do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz wzrostu efektywności energetycznej, a dzięki temu do poprawy jakości powietrza w stolicy. Ograniczana będzie emisja zanieczyszczeń np. z transportu oraz ze źródeł opalanych węglem, wspierany rozwój technologii odnawialnych źródeł energii oraz edukacja i promocja proekologicznych postaw wśród mieszkańców. To wszystko wymaga środków finansowych, stąd zarządzenie o inwestycjach w te dziedziny życia w mieście – komentuje warszawski magistrat.

W Programie znajduje się blisko 1000 projektów, z których ponad 700 będzie zrealizowanych przez m.st. Warszawę. Pozostałe to inwestycje m.in. uczelni wyższych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych oraz firm energetycznych działających na terenie stolicy. 

red. gramwzielone.pl