Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski

Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0

Polska chce wykorzystać przygotowania do ratyfikacji przez Unię Europejską porozumienia klimatycznego, zawartego na forum ONZ w grudniu ubiegłego roku, do wywarcia presji na Brukselę, aby ta uwzględniła polskie stanowisko w sprawie węgla.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do ministrów środowiska z państw Unii Europejskiej, którzy mają jeszcze w tym tygodniu uzgodnić ratyfikowanie przez UE porozumienia paryskiego, trafił list wysłany przez ministra środowiska Jana Szyszko. W liście polskiego ministra podkreśla się rolę, jaką w polskiej gospodarce odgrywa węgiel. 

Spotkanie unijnych ministrów środowiska ws. ratyfikacji porozumienia paryskiego zaplanowano na najbliższy piątek. Jak podaje PAP, jeśli ministrowie zgodzą się na ratyfikację jednomyślnie i potwierdzi ją Parlament Europejski, wówczas porozumienie klimatyczne będzie mogło wejść w życie właśnie dzięki faktowi ratyfikowania go przez Unię Europejską.

REKLAMA

Paryskie porozumienie ma wejść w życie do 2020 r., a do tego potrzebna jest ratyfikacja przynajmniej 55 krajów odpowiadających za minimum 55 proc. światowej emisji CO2 (Chiny i USA odpowiadają razem za ok. 40 proc. globalnych emisji). Po uzyskaniu takiej większości paryska umowa ma wejść w życie po 30 dniach.

Porozumienie paryskie zostało podpisane przez Polskę 22 kwietnia br. w Nowym Jorku, a ostatnio minister Jan Szyszko zapowiedział uruchomienie procedur mających na celu ratyfikowanie go przez nasz kraj.

W informacji na ten temat Ministerstwo Środowiska zaznaczyło, że „jednocześnie Polska prowadzi intensywne prace na forum Unii Europejskiej aby zapewnić, że unijna polityka klimatyczna będzie zgodna z duchem Porozumienia paryskiego, a Polska gospodarka miała szanse na stabilny i zrównoważony rozwój”.

REKLAMA

– Jednomyślna decyzja Unii w sprawie ratyfikacji Porozumienia będzie możliwa, gdy Polska zabezpieczy swoje interesy – mówił wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Jak podaje PAP, przy okazji przygotowań do ratyfikowania paryskiego porozumienia przez Unię Europejską Polska podejmowała starania, aby zabezpieczyć się przed podejmowaniem w przyszłości podobnych decyzji przez Komisję Europejską z pominięciem krajów członkowskich.

Dodatkowo polski rząd chce zabezpieczyć się na wypadek podejmowania decyzji, które mogą uderzyć w węgiel, który – jak zaznacza minister Jan Szyszko w liście do unijnych ministrów – stanowi „podstawę rozwoju Polski”.

Polska to kraj zasobny w bogactwa energetyczne, a bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne zasoby surowcowe, a więc węgiel kamienny i węgiel brunatny, jest podstawą bytu ekonomicznego i zrównoważonego rozwoju – PAP cytuje list polskiego ministra do ministrów środowiska krajów UE.

Porozumienie paryskie, przyjęte 12 grudnia 2015 r. podczas 21. Konferencji Stron Konwencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych, określa nowe wielostronne ramy ochrony klimatu w perspektywie po 2020 r. Jest to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Dzięki jej realizacji wzrost globalnej średniej temperatury nie powinien przekroczyć 2°C.

red. gramwzielone.pl