Societe Generale nie będzie finansować inwestycji węglowych

Societe Generale nie będzie finansować inwestycji węglowych
Fot. Brian Samson, flickr cc

Niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski wycenił potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki, zakładającej rozwój głównie nowych bloków na węgiel, na 170 mld zł. Maleje jednak grono banków, które mogą być skłonne do sfinansowania budowy nowych elektrowni węglowych.

Francuski bank Societe Generale, który jest właścicielem m.in. Eurobanku, dołączył do grona instytucji finansowych, które zapowiedziały zakończenie finansowania inwestycji związanych z budową kopalni, elektrowni węglowych i związanej z nimi infrastruktury.

Podobne decyzje podjęli inni potentaci finansowi z Francji, którzy również są obecni w naszym kraju – BNP Paribas oraz Credit Agricole. Wcześniej wycofanie się z finansowania inwestycji węglowych zapowiedziały też m.in. Bank of America, ING czy potężne norweskie państwowe fundusze emerytalne.

REKLAMA
REKLAMA

Sam Societe Generale w ubiegłym roku ogłosił, że nie będzie finansować inwestycji związanych z węglem w krajach wysokorozwiniętych. Teraz podał, że od początku 2017 r. w ogóle wycofa się z finansowania węgla i opartej na nim energetyki.

Societe Generale zapowiada jednocześnie, że jeszcze bardziej skupi się na finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii, podwajając wydawane na ten cel fundusze – do 10 mld euro do roku 2020.

Wraz z długą i ugruntowaną obecnością w sektorze energetycznym, bank zamierza być głównym finansistą transformacji energetycznej i zobowiązuje się do wsparcia swoich klientów w tym obszarze – komentuje Severin Cabannes, CEO francuskiej grupy finansowej.

red. gramwzielone.pl